Etusivulle

Kiinalaisen shakin tuloksia

Päivitetty 28.5.2015

Pikalinkkejä menneiden vuosien tuloksiin :
2014  2013 2012  2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2003 2002 2001 2000
1999 1998 1997 1996 1995 1994

Suurlähetystöottelut on eroteltu omaksi sivukseen


Vuoden 2015 tuloksia

Konfutse-instituutin turnauksen 15.5.2015 tuloksia

Ajat : 15 minuuttia kierrosta kohden

Kisat järjestettiin Suomi-Kiina -maaotteluna (joukkuepisteet keltaisella taustalla). Värit arvottiin ja sen tuloksena Suomen joukkue aloitti punaisilla (värejä vaihdettiin jokaisella kierroksella)

Paikka : Konfutse-instituutti, Unioninkatu 33, Helsinki

    1 2 3 4 5 1 2 3 4 5 6 P  
1 Stenman Olavi           0 1   1 1   3  
2 Tuovinen Jukka             0 1 1   1 3  
3 Haikola Petri           0 0 1   1   2  
4 Törnqvist Mikko           0 0   1 1   2  
5 Aitta Timo           0   0 1   1 2 12
1 Yang Leo 1   1 1 1             4  
2 Jiang Shan 0 1 1 1               3  
3 Lu Bute   0 0   1             1  
4 Shao Yufang 0 0   0 0             0  
5 Wang Kai 0   0 0               0  
6 Zhong Xiao   0     0             0 8

Harjoitusturnauksen 18.4.2015 tuloksia

Paikka : Shakkiareena, Hiomotie 10, Helsinki

Ajat 1 h + 10 s/siirto

  Nimi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 P Bu S-B Sij
1 Petri Haikola   ½   1 1           1
2 Mikko Törnqvist ½         1   1     2
3 Timo Aitta           1 1   ½   3
4 Olavi Stenman 0           1   1 2 4 4 - 5
5 Tuomo Ojala 0             1 1 2 4 4 - 5
6 Seppo Rönkkö   0 0     1       1 5   6
7 Tero Riskula     0 0     1     1 0 7 - 8
8 Visa Li   0     0     1   1 0 7 - 8
9 Quy Cuong Li     ½ 0 0         ½     9

Kierroskohtaiset tulokset:

1. kierros      
Timo Aitta - Quy Cuong Li ½ - ½
Mikko Törnqvist - Seppo Rönkkö 1 - 0
Tuomo Ojala - Petri Haikola 0 - 1
Olavi Stenman - Tero Riskula 1 - 0
Lepovuorossa   Visa Li (1)
       
2. kierros      
Quy Cuong Li - Tuomo Ojala 0 - 1
Visa Li - Mikko Törnqvist 0 - 1
Petri Haikola - Olavi Stenman 1 - 0
Seppo Rönkkö - Timo Aitta 0 - 1
Lepovuorossa   Tero Riskula (1)
       
3. kierros      
Olavi Stenman - Quy Cuong Li 1 - 0
Mikko Törnqvist - Petri Haikola ½ - ½
Tero Riskula - Timo Aitta 0 - 1
Tuomo Ojala - Visa Li 1 - 0
Lepovuorossa   Seppo Rönkkö (1)

Lasketut INGO-luokitukset neljän hengen ryhmän tuloksista:

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 Haikola Petri 155-8 2½/3 165 2 132 150-9 1650 4:1
2 Törnqvist Mikko 137-59 2½/3 176 143 138-60 1734 5:1
3 Aitta Timo 169-34 2½/3 206 173 170-35 1510 5:1
4 Stenman Olavi 159-70 2 /3 191 174 161-71 1573 5:1
5 Ojala Tuomo 200-17 2 /3 205 188 198-18 1314 5:1
6 Rönkkö Seppo 189-25 0 /2 154 ½ 204 191-26 1363 6:1
7 Riskula Tero 249-52 0 /2 199 0 249 249-53 957 6:1
8 Li Visa 299 (4) os 0 /2 200   250 299-1os 607 os-v.
9 Li Quy Cuong 81 (3) ob ½/3 176   210 145-1 1685 3:3

Harjoitusturnauksen 28.2.2015 tuloksia

Paikka : Shakkiareena, Hiomotie 10, Helsinki

Neljän hengen ryhmä, ajat 1 h + 10 s/siirto

  Nimi 1 2 3 4 Pisteet S-B Sijoitus
1 Quy Cuang Li   1 1 1 3   1
2 Mikko Törnqvist 0   1 0 1 1 2 - 4
3 Olavi Stenman 0 0   1 1 1 2 - 4
4 Petri Haikola 0 1 0   1 1 2 - 4

Kuuden hengen ryhmä, peliaikana 30 min

  Nimi 1 2 3 4 5 6 Pisteet S-B Sijoitus
1 Jukka Tuovinen   1 1 1 1 (1)* 5   1
2 Arto Vaara 0   1 1 1 (1)* 4   2
3 Tuomo Ojala 0 0   1 1 1 3   3
4 Tero Riskula 0 0 0   1 1 2   4
5 Visa Li 0 0 0 0   (1)* 1   5
6 Helmi Li (0)* (0)* 0 0 (0)*   0   6

* = Peliä ei pelattu koska Helmi Li keskeytti

Lasketut INGO-luokitukset neljän hengen ryhmän tuloksista:

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 Li Quy Cuang ---- 3 /3 131   81 81 (3) ob ---- F1=H
2 Törnqvist Mikko 131-57 1 /3 132 149 134-58 1762 5:1
3 Stenman Olavi 158-68 1 /3 132 ½ 149 156-69 1608 5:1
4 Haikola Petri 157-7 1 /3 132 1 149 155-8 1615 4:1

Lasketut INGO-luokitukset kuuden hengen ryhmän tuloksista :

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 Tuovinen Jukka 170-48 4 /4 205 155 168-49 1524 8:1
2 Vaara Arto 179-46 3 /4 207 3 182 179-47 1447 8:1
3 Ojala Tuomo 199-16 3 /5 219 209 200-17 1300 6:1
4 Riskula Tero 249-51 2 /5 239 2 249 249-52 957 6:1
5 Li Visa ---- 0 /4 249   299 299 (4) os ---- F1=H
6 Li Helmi ---- 0 /2 249   299 299 (2) os ---- F1=H

HM-kisojen 17.1.2015 tuloksia

Ajat : 30 minuuttia

Paikka : Shakkiareena, Hiomotie 10, Helsinki

Alla olevassa taulukossa on annettu kunkin kierroksen kohdalla ensin tulos (0 - häviö, 1/2 - tasapeli, 1 - voitto), sitten vastustajan numero ja lopuksi pelaajan väri.

Vertailulukuna käytetty Sonneborn-Bergeriä (voitettujen pelaajien pisteet + puolet niiden pelaajien pisteistä, joiden kanssa ko. pelaaja pelasi tasapelin) sekä Buchholzia (vastustajien pisteiden summa)

no Nimi 1k 2k 3k 4k 5k SB Buchholz Sij
1 Mikko Törnqvist 1.0 6 P 1.0 4 M 1.0 10 M 1.0 3 P 1.0 7 M 5.0 13.5   1
2 Petri Haikola 1.0 7 M 0.0 10 P 0.0 3 M 1.0 5 P 1.0 9 P 3.0 3.5   4
3 Olavi Stenman 0.5 8 P 1.0 5 M 1.0 2 P 0.0 1 M 0.0 10 P 2.5 5.5   5
4 Jukka Tuovinen 1.0 9 M 0.0 1 P 1.0 8 P 0.0 10 M 1.0 6 M 3.0 4.0   3
5 Arto Vaara 0.0 10 P 0.0 3 P 1.0 9 M 0.0 2 M 0.5 8 P 1.5 1.0   9
6 Seppo Rönkkö 0.0 1 M 1.0 9 P 0.0 7 M 1.0 8 M 0.0 4 P 2.0 2.0 9.0 7
7 Rikard Skotnicki (SWE) 0.0 2 P 0.0 8 M 1.0 6 P 1.0 9 M 0.0 1 P 2.0 2.0 7.0 8
8 Tuomo Ojala 0.5 3 M 1.0 7 P 0.0 4 M 0.0 6 P 0.5 5 M 2.0 4.0   6
9 Tero Riskula 0.0 4 P 0.0 6 M 0.0 5 P 0.0 7 P 0.0 2 M 0.0 0.0   10
10 Jingqiang Goh 吴井强 1.0 5 M 1.0 2 M 0.0 1 P 1.0 4 P 1.0 3 M 4.0 10.0   2

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista (peliaikojen lyhyyden vuoksi muutokset puolikkaalla kertoimella) :

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 Mikko Törnqvist 134-56 5 /5 165 4 115 131-57 1783 6:1
2 Jing Qiang Goh ---- 4 /5 159   129 129-1 1797 F1=H
3 Jukka Tuovinen 171-47 3 /5 175 165 170-48 1510 6:1
4 Petri Haikola 156-6 3 /5 173 163 157-7 1601 4:1
5 Olavi Stenman 158-67 2½/5 159 159 158-68 1594 6:1
6 Tuomo Ojala 201-15 2 /5 177 187 199-16 1307 6:1
7 Seppo Rönkkö 188-24 2 /5 188 198 189-25 1377 6:1
8 Rikard Skotnicki 194-6 2 /5 187 2 197 195-7 1335 4:1
9 Arto Vaara 176-45 1½/5 174 194 179-46 1447 6:1
10 Tero Riskula 249-50 0 /5 199 0 249 249-51 957 6:1

Vuoden 2014 tuloksia

SM-kisojen 20.-21.12.2014

Ajat : 60 minuuttia + 30 s / siirto

Paikka : Shakkiareena, Hiomotie 10, Helsinki

Alla olevassa taulukossa on annettu kunkin kierroksen kohdalla ensin tulos (0 - häviö, 1/2 - tasapeli, 1 - voitto), sitten vastustajan numero ja lopuksi pelaajan väri.

Vertailulukuna käytetty Sonneborn-Bergeriä (voitettujen pelaajien pisteet + puolet niiden pelaajien pisteistä, joiden kanssa ko. pelaaja pelasi tasapelin)

no Nimi 1k 2k 3k 4k 5k SB Sij
1 Jouni Rämö 0.5 3 M 1.0 4 P 1.0 5 M 1.0 7 M 1.0 2 P 4.5   1
2 Olavi Stenman 1.0 6 P 0.5 3 P 1.0 4 M 1.0 5 P 0.0 1 M 3.5   2
3 Petri Haikola 0.5 1 P 0.5 2 M 1.0 6 P 0.0 4 P 1.0 5 M 3.0 5.0 3
4 Jukka Tuovinen 1.0 5 P 0.0 1 M 0.0 2 P 1.0 3 M 1.0 7 P 3.0 4.0 4
5 Tuomo Ojala 0.0 4 M 1.0 6 M 0.0 1 P 0.0 2 M 0.0 3 P 1.0   5
6 Seppo Rönkkö 0.0 2 M 0.0 5 P 0.0 3 M             0.0   6-7
7 Sami Muhonen                   0.0 1 P 0.0 4 M 0.0   6-7

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista :

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 Jouni Rämö 145-83 4½/5 175 4 135 142-84 1706 3:1
2 Olavi Stenman 160-66 3½/5 171 3 151 158-67 1594 3:1
3 Petri Haikola 153-5 3 /5 172 162 156-6 1608 2:1
4 Jukka Tuovinen 172-46 3 /5 177 167 171-47 1503 3:1
5 Tuomo Ojala 204-14 1 /5 164 ½ 194 201-15 1293 3:1
6 Seppo Rönkkö 181-23 0 /3 172 1 222 188-24 1384 5:1
7 Sami Muhonen ---- 0 /2 172   222 222 (2) os ---- F1=H

Oulun Älypelifestivaalin (22.11.-23.11.2014) tuloksia

Xiangqi-kilpailu su 23.11.2014 :

Pelipaikka : Monikulttuurikeskus Villa Victor, Oulu

Peliajat : 30 min + 5 s/siirto

Älypelifestivaali toimi myös nopean Xiangqin avoimena suomenmestaruusotteluna.

  Nimi 1 2 3 4 5 P
1 Mikko Törnqvist   1 1 1 1 4
2 Jouni Tolonen 0   1 1 1 3
3 Rikard Skotnicki (SWE) 0 0   1 1 2
4 Simo Lehtonen 0 0 0   1 1
5 Tero Riskula 0 0 0 0   0

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista (peliaikojen lyhyyden vuoksi muutokset puolikkaalla kertoimella) :

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 Törnqvist Mikko 135-55 4 /4 177 127 134-56 1762 8:1
2 Tolonen Jouni 152-39 3 /4 183 158 153-40 1629 8:1
3 Skotnicki Rikard SWE 194-5 2 /4 191 2 191 194-6 1342 6:1
4 Lehtonen Simo ---- 1 /4 197   222 222-1 1146 F1=H
5 Riskula Tero 248-49 0 /4 204 0 254 249-50 957 8:1

Euroopan Mestaruuskilpailujen tuloksia 21.-22.7.2014, Manchester

Ajat : 65 minuuttia kierrosta kohden

Paikka :
Iso-Britannia, Manchester, Oldham Road, Wing Yip Business Centre, Glamorous Chinese Restaurant(金煌大酒楼)
Ravintolan nettisivu

Suomalaisten sijoitukset

Nimi Kokonaissijoitus Sijoitus ei-kiinalais-vietnamilaisten sarjassa
Mikko Törnqvist 4. 1.
Olavi Stenman 15. 2.
Arto Vaara 31. 6.
Tuomo Ojala 38. 12.

INGO-laskenta:

# Nimi Maa F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 Dang, Nicolas FRA 62-45 7/7 90 40 56-46 2308 3:1
2 Zhang, Guohan U.K. ---- 5½/7 99   70 70-1 2210 F1=H
3 Chen, Jun GER 103-16 5/7 117 95 101-17 1993 3:1
4 Törnqvist, Mikko FIN 147-53 5/7 146 124 141-54 1713 3:1
5 Xue, Zhong GER 73-33 4½/7 95 5 81 75-34 2175 3:1
6 Chen, Fazuo U.K. 95-36 4½/7 107 92 94-37 2042 3:1
7 Huang, Chunlong U.K. 64-11 4½/7 98 6 84 69-12 2217 3:1
8 Zhu, Fangming U.K. ---- 4½/7 116   102 102-1 1986 F1=H
9 Wu, Ming FRA ---- 4½/7 131   117 117-1 1881 F1=H
10 Ng, Michael U.K. ---- 4½/7 131   117 117-1 1881 F1=H
11 Ye, Jianbin U.K. ---- 4/7 139   132 132-1 1776 F1=H
12 Wu, Caifang GER 148-66 4/7 145 138 145-67 1685 3:1
13 Li, Chen U.K. 100-5 4/7 143 136 112-6 1916 2:1
14 Lai, Chi Kong U.K. 132-45 4/7 136 4 129 131-46 1783 3:1
15 Stenman, Olavi FIN 163-65 4/7 158 3 151 160-66 1580 3:1
16 Wan, William U.K. ---- 4/7 144   137 137-1 1741 F1=H
17 Cheung, Tung Wing U.K. ---- 4/7 145   138 138-1 1734 F1=H
18 Lam, Pak Hoi U.K. ---- 4/7 159   152 152-1 1636 F1=H
19 Dekker, Alain U.K. 165-10 4/7 163 156 163-11 1559 3:1
20 Chen, Wilson U.K. ---- 4/7 174   167 167-1 1531 F1=H
21 Yang, Dawen U.K. ---- 3½/7 127   127 127-1 1811 F1=H
22 Lu, Nhat Phuong FRA 136-1 3½/7 132 3 132 134-2 1762 1:1
23 Boc, Tich Huy U.K. 179-2 3/7 152 159 169-3 1517 1:1
24 Pang, Vicent U.K. ---- 3/7 158   165 165-1 1545 F1=H
25 Wang, Ge GER 194-4 3/7 166 173 183-5 1419 1:1
26 Cheung, Chu Lim U.K. ---- 3/7 150   157 157-1 1601 F1=H
27 Zhang, Wenbo U.K. ---- 3/7 173   180 180-1 1440 F1=H
28 Lee, Edmond U.K. ---- 3/7 171   178 178-1 1454 F1=H
29 Freyer, Guido GER 167-13 3/7 181 189 172-14 1496 3:1
30 Geremy, Xavier FRA 172-8 2½/7 174 188 177-9 1461 2:1
31 Vaara, Arto FIN 170-44 2½/7 182 196 176-45 1468 3:1
32 Berger, Martin GER 216-9 2½/7 193 2 207 213-10 1209 2:1
33 Man, Thomas U.K. ---- 2½/7 190   204 204-1 1272 F1=H
34 Yang, Diyan U.K. ---- 2½/7 184   199 199-1 1307 F1=H
35 Hamer, Martyn U.K. 216-3 2½/7 195 2 209 212-4 1216 1:1
36 Reinders, Rudolf GER 160-79 2/7 156 3 177 164-80 1552 3:1
37 Skotnicki, Rikard SWE 190-4 2/7 177 199 194-5 1342 1:1
38 Ojala, Tuomo FIN 200-13 2/7 196 3 217 204-14 1272 3:1
39 Chen, Min GER 245-9 1½/7 199 ½ 227 239-10 1027 2:1
40 Ip, Michael U.K. ---- 0 /7 216   266 266-1os 838 F1=H

Konfutse-instituutin turnauksen 22.2.2014 tuloksia

Ajat : 30 minuuttia kierrosta kohden

Paikka : Konfutse-instituutti, Unioninkatu 33, Helsinki

    F1 F2 F3 F4 F5 F6 F7 C1 C2 C3 C4 C5 C6 C7 C8 C9 C10 C11 C12 P
F1 Mikko Törnqvist               0 0         1           1
F2 Petri Haikola               1 0 1                   2
F3 Olavi Stenman                   0 0         1       1
F4 Timo Aitta                 0   0 1               1
F5 Seppo Rönkkö                       0   0     0     0
F6 Tuomo Ojala               0     0   1             1
F7 Tero Riskula                   0       0   0       0
C1 Zhang Weibin 1 0       1                           2
C2 Bo Fu 1 1   1                               3
C3 Chen Jianding   0 1       1                         2
C4 Gao Yuan     1 1   1                           3
C5 Yuwei Bie       0 1               1             2
C6 Zhe Zhao           0           0             1 1
C7 Bote Lin 0       1   1                         2
C8 Dawei Feng                                 0     0
C9 Wang Jue     0                     1         1 2
C10 Chiyu Lu         1                   1     1   3
C11 Yang Jing                                 0   1 1
C12 Wei Ying                         0     0   0   0

Tulokset kierroksittain :

1. kierros

Mikko Törnqvist   -   Zhang Weibin 0 - 1
Petri Haikola   -   Bo Fu 0 - 1
Olavi Stenman   -   Chen Jianding 0 - 1
Timo Aitta   -   Gao Yuan 0 - 1
Seppo Rönkkö   -   Yuwei Bie 0 - 1
Tuomo Ojala   -   Zhe Zhao 1 - 0
Tero Riskula   -   Bote Lin 0 - 1
Dawei Feng   -   Chiyu Lu 0 - 1
Wei Ying   -   Wang Yue 0 - 1

2. kierros

Bo Fu   -   Mikko Törnqvist 1 - 0
Chen Jianding   -   Petri Haikola 0 - 1
Gao Yuan   -   Olavi Stenman 1 - 0
Yuwei Bie   -   Timo Aitta 0 - 1
Bote Lin   -   Seppo Rönkkö 1 - 0
Zhang Weibin   -   Tuomo Ojala 1 - 0
Wang Yue   -   Tero Riskula 1 - 0
Zhe Zhao   -   Wei Ying 1 - 0
Chiyu Lu   -   Yang Jing 1 - 0

3. kierros

Mikko Törnqvist   -   Bote Lin 1 - 0
Petri Haikola   -   Zhang Weibin 1 - 0
Olavi Stenman   -   Wang Yue 1 - 0
Timo Aitta   -   Bo Fu 0 - 1
Seppo Rönkkö   -   Chiyu Lu 0 - 1
Tuomo Ojala   -   Gao Yuan 0 - 1
Tero Riskula   -   Chen Jianding 0 - 1
Zhe Zhao   -   Yuwei Bie 0 - 1
Yang Jing   -   Wei Ying 1 - 0

Helsingin mestaruuskisojen 19.1.2014 tuloksia

Ajat : 30 minuuttia kierrosta kohden

Paikka : Shakkiareena, Hiomotie 10, Helsinki

Alla olevassa taulukossa on annettu kunkin kierroksen kohdalla ensin tulos (0 - häviö, 1/2 - tasapeli, 1 - voitto), sitten vastustajan numero ja lopuksi pelaajan väri. Harmaalla taustalla on merkitty kierroksia, jolla ko. pelaaja oli lepovuorossa tai estynyt pelaamasta.

no Nimi 1k 2k 3k 4k 5k Sij
1 Tuomo Ojala 0 6 P 1 2 P 0 3 M 0 4 P 0 5 M 1 5.
2 Tero Riskula 0 5 P 0 1 M 0 6 P 0 3 P 0 4 M 0 6.
3 Mikko Törnqvist 1 4 P 1 5 M 1 1 P 1 2 M 0 6 P 4 2.
4 Olavi Stenman 0 3 M 0 6 M 1 5 P 1 1 M 1 2 P 3 3.
5 Jukka Tuovinen 1 2 M 0 3 P 0 4 M 0 6 M 1 1 P 2 4.
6 Petri Haikola 1 1 M 1 4 P 1 2 M 1 5 P 1 3 M 5 1.

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista (peliaikojen lyhyyden vuoksi muutokset puolikkaalla kertoimella) :

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 Haikola Petri 176-4 5 /5 181 3 131! 153-5 1629 1:1
2 TörnqvistMikko 148-52 4 /5 172 142 147-53 1671 6:1
3 Stenman Olavi 163-64 3 /5 172 3 162 163-65 1559 6:1
4 Tuovinen Jukka 170-45 2 /5 172 182 172-46 1496 6:1
5 Ojala Tuomo 199-12 1 /5 176 206 200-13 1300 6:1
6 Riskula Tero 248-48 0 /5 198 0 248 248-49 964 6:1

Vuoden 2013 tuloksia

Oulun Älypelifestivaalin (23.11.-8.12.2013) tuloksia

Xiangqi-kilpailu su 8.12.2013 :

Peliajat olivat 15 min + 15 s/siirto. Kisoissa pelattiin kaksinkertainen sarja, jossa kukin pelaaja pelasi siis kaikkia muita pelaajia vastaan kaksi kertaa. Voitosta sai pisteen ja tasapelistä puoli pistettä.

  Nimi 1 2 3 Pisteet
1 Tolonen Jouni   2 2 4
2 Skotnicki Rikard (SWE) 0   1,5 1,5
3 Simo Lehtonen 0 0,5   0,5

SM-kisojen 23.-24.11.2013 tuloksia

Ajat : 60 minuuttia ja 30 sekuntia siirtoa kohden

Paikka : Shakkiareena, Hiomotie 10, Helsinki

Alla olevassa taulukossa on annettu kunkin kierroksen kohdalla ensin tulos (0 - häviö, 1/2 - tasapeli, 1 - voitto), sitten vastustajan numero ja lopuksi pelaajan väri. Harmaalla taustalla on merkitty kierroksia, jolla ko. pelaaja oli lepovuorossa tai estynyt pelaamasta.

no Nimi 1k 2k 3k 4k 5k Bu Sij
1 Zhang Weibin ½ 5 P 1 2 M 1 6 M 1 7 P 1 3 P   1.
2 Fu Bo 1 10 M 0 1 P 1 9 P 1 8 M 1 5 M 4   2.
3 Olavi Stenman 1 8 M 1 6 P ½ 7 M ½ 5 P 0 1 M 3 12½ 3.
4 Mikko Törnqvist 0 9 P ½ 5 M 1 11 P ½ 6 M 1 7 M 3 10 4.
5 Jukka Tuovinen ½ 1 M ½ 4 P 1 0 0 ½ 3 M 0 2 P 14½ 5.
6 Arto Vaara 1 11 P 0 3 M 0 1 P ½ 4 P 1 9 M 13 6.
7 Jouni Rämö 1 0 0 1 9 M ½ 3 P 0 1 M 0 4 P 12½ 7.
8 Tuomo Ojala 0 3 P 1 0 0 1 10 M 0 2 P ½ 11 M 8.
9 Petri Haikola 1 4 M 0 7 P 0 2 M 1 11 P 0 6 P 2   9.
10 Seppo Rönkkö 0 2 P 1 11 M 0 8 P             1   10.
11 Tero Riskula 0 6 M 0 10 P 0 4 M 0 9 M ½ 8 P ½   11.

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista (peliaikojen lyhyyden vuoksi muutokset puolikkaalla kertoimella) :

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 Zhang Weibin ---- 4½/5 154   114 114-1 1902 F1=H
2 Fu Bo ---- 4 /5 166   136 136-1 1748 F1=H
3 Stenman Olavi 167-63 3 /5 161 2 151 163-64 1559 3:1
4 Törnqvist Mikko 143-51 3 /5 172 4 162 148-52 1664 3:1
5 Tuovinen Jukka 174-44 1½/4 143 ½ 155 170-45 1510 4:1
6 Vaara Arto 172-43 2½/5 166 2 166 170-44 1510 3:1
7 Rämö Jouni 141-82 1½/4 151 163 145-83 1685 4:1
8 Ojala Tuomo 199-11 1½/4 185 198 199-12 1307 4:1
9 Haikola Petri 178-3 2 /5 164 2 174 176-4 1468 1:1
10 Rönkkö Seppo 176-22 1 /3 187 2 204 181-23 1433 5:1
11 Riskula Tero 251-47 ½/5 201 0 241 248-48 964 3:1

Huizhoun MM-kisojen 21.10.-27.10.2013 tuloksia

Rankingtilanne löytyy tältä englanninkieliseltä sivustolta. Huomaa, että Mikko Törnqvist on listattu kiinalaisella nimellään Deng MingGao, Olavi Stenman nimellä ShiTianMan ja Sulo Truong nimellä Zhang Derong.

Paritukset ja pelitulokset on myös listattu pelaajakohtaisesti :
Sulo Truong
Mikko Törnqvist
Jouni Rämö
Olavi Stenman
Osassa sivuista on myös laitettu mukaan pelipöytäkirja linkin "Game" perään.

Peliajat ovat 60 min + 30 s/siirto. Vastustajien nimissä sukunimi kirjoitettu isoin kirjaimin.

Pelejä pelataan Suomen aikaa klo 8-12 ja 14:30-17:30.

1. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos
TRUONG Sulo 张德荣 Suomi Xu Zhenghao 许正豪 Singapore 0 - 2
GEREMY Xavier   Ranska Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi 0 - 2
Krishna Sankirtan 基沙纳 Thaimaa Jouni RÄMÖ 赖优尼 Suomi 2 - 0
Olavi Stenman 史天曼 Suomi Chen Fazuo 陈发佐 Iso-Britannia 0 - 2
2. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos
KLEIN Andreas   Saksa TRUONG Sulo 张德荣 Suomi 2 - 0
Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi TonThatNhatTan 宗室日新 Vietnam 0 - 2
Jouni RÄMÖ 赖优尼 Suomi Kon Island 邝伟德 Hongkong 2 - 0
GLADYSHEV Dmitry   Venäjä Olavi Stenman 史天曼 Suomi 0 - 2
3. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos
GLADYSHEV Dmitry   Venäjä TRUONG Sulo 张德荣 Suomi 2 - 0
Christophe Chea   Ranska Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi 0 - 2
Liao Minghao 廖铭濠 Singapore Jouni RÄMÖ 赖优尼 Suomi 2 - 0
Olavi Stenman 史天曼 Suomi YU Anthony 余穗康 Australia 0 - 2
4. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos
TRUONG Sulo 张德荣 Suomi SLOAN Sam   USA Länsi 0 - 2
Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi HUANG Chunlong 黄春龙 Iso-Britannia 0 - 2
Jouni RÄMÖ 赖优尼 Suomi DENG Yibing 邓宜兵 Australia 1 - 1
ZHOU RuiDong 周瑞东 Italia Olavi Stenman 史天曼 Suomi 2 - 0
5. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos
TRUONG Sulo 张德荣 Suomi FRISCHMUTH Uwe   Saksa 0 - 2
Tin Win 黄必富 Myanmar Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi 2 - 0
SHOSHI Kazuharu 所司和晴 Japani Jouni RÄMÖ 赖优尼 Suomi 2 - 0
Olavi Stenman 史天曼 Suomi FREYER Guido   Saksa 2 - 0
6. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos
TRUONG Sulo 张德荣 Suomi Daniil Zorin   Venäjä 0 - 2
Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi Olavi Stenman 史天曼 Suomi 2 - 0
Jouni RÄMÖ 赖优尼 Suomi Wichian Leangpansakul 梁金德 Thaimaa 2 - 0
7. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos
AKIYOSHI Kazuyoshi 秋吉一功 Japani TRUONG Sulo 张德荣 Suomi 2 - 0
Kayrel Nielhan Bin 嘉涵 Itä-Malesia Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi 2 - 0
Anuar BIN BAKRI   Malesia Jouni RÄMÖ 赖优尼 Suomi 2 - 0
Olavi Stenman 史天曼 Suomi KLEIN Andreas   Saksa 0 - 2
8. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos
DEMIN Alexander   Venäjä TRUONG Sulo 张德荣 Suomi 0 - 2
Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi Kon Island 邝伟德 Hongkong 0 - 2
Jouni RÄMÖ 赖优尼 Suomi XU Xianming 许显銘 Brunei 2 - 0
Olavi Stenman 史天曼 Suomi Wichian Leangpansakul 梁金德 Thaimaa 0 - 2
9. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos
TRUONG Sulo 张德荣 Suomi Olavi Stenman 史天曼 Suomi 0 - 2
Wichian Leangpansakul 梁金德 Thaimaa Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi 0 - 2
Joe BLOW (BOWIE Matt)   Itä-USA Jouni RÄMÖ 赖优尼 Suomi 2 - 0

Mustniemen turnauksen 10.-11.8.2013 tuloksia

Paikka: Mustniemen mökki, Luumäki

Peliajat olivat 30 min + 30 min.

A-ryhmä

  Nimi 1 2 3 4 Pisteet Sij.
1 Jukka Tuovinen   0 0 ½ ½ 4
2 Olavi Stenman 1   0 0 1 3
3 Mei Peng 1 1   1 3 1
4 Arto Vaara ½ 1 0   2

Alkusarjat

1k 1 - 2 3 - 4
2k 3 - 1 4 - 2
3k 1 - 4 2 - 3

B-ryhmä

  Nimi 1 2 3 4 Pisteet Sij.
1 Timo Aitta   ½ 1 0 3*
2 Jouni Rämö ½   1 0 2*
3 Tero Riskula 0 0   0 0 4
4 Mikko Törnqvist 1 1 1   3 1

* Värivertailu

1-ryhmä (sijat 1-4)

  Nimi A1 A2 B1 B2 Pisteet Sij.
A1 Mei Peng   1 1 1 3 1
A2 Arto Vaara 0   1 0 1 3*
B1 Mikko Törnqvist 0 0   1 1 4*
B2 Jouni Rämö 0 1 0   1 2*

Sijat 1-4

1k A1-B2 A2-B1
2k B1-A1 B2-A2
* Värivertailu, keskinäinen peli

Hopeisella merkityt pelitulokset ovat peräisin alkuryhmästä.

2-ryhmä (sijat 5-8)

  Nimi A3 A4 B3 B4 Pisteet Sij.
A3 Olavi Stenman   1 ½ 1 5
A4 Jukka Tuovinen 0   1 1 2 6
B3 Timo Aitta ½ 0   1 7
B4 Tero Riskula 0 0 0   0 8

Sijat 5-8

1k A3-B4 A4-B3
2k B3-A3 B4-A4

Heinäkuun turnauksen 13.7.2013 tuloksia

Ajat : 30 minuuttia kierrosta kohden

Paikka : Shakkiareena, Hiomotie 10, Helsinki

# Nimi 1 2 3 4 5 6 Pist. Sij.
1 Sun Jian   1 ½ 1 1 1 1
2 Jouni Rämö 0   1 1 1 1 4 2
3 Mikko Törnqvist ½ 0   1 1 1 3
4 Olavi Stenman 0 0 0   1 1 2 4
5 Timo Aitta 0 0 0 0   1 1 5
6 Elina Löfström 0 0 0 0 0   0 6

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista (peliaikojen lyhyyden vuoksi muutokset puolikkaalla kertoimella) :

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 Sun Jian 91-6 4½/5 141 5 101 93-7 2049 4:1
2 Rämö Jouni 148-79 4 /5 155 3 125 145-80 1685 6:1
3 Törnqvist Mikko 142-48 3½/5 154 3 134 141-49 1713 6:1
4 Stenman Olavi 167-60 2 /5 158 2 168 167-61 1531 6:1
5 Aitta Timo 169-32 1 /5 158 2 188 172-33 1496 6:1
6 Löfström Elina 213-7 0 /5 165 0 215 213-8 1209 4:1

Heinäkuun turnauksen 14.7.2013 tuloksia

Ajat : 30 minuuttia kierrosta kohden

Paikka : Shakkiareena, Hiomotie 10, Helsinki

# Nimi 1 2 3 4 5 6 Pist. Sij.
1 Jouni Rämö   1 0 1 1 1 4 1-2
2 Timo Aitta 0   1 1 1 1 4 1-2
3 Olavi Stenman 1 0   ½ 1 1 3
4 Mikko Törnqvist 0 0 ½   1 1 4
5 Tero Riskula 0 0 0 0   1 1 5
6 Elina Löfström 0 0 0 0 0   0 6

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista (peliaikojen lyhyyden vuoksi muutokset puolikkaalla kertoimella) :

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 Rämö Jouni 145-80 4 /5 174 4 144 145-81 1685 6:1
2 Aitta Timo 172-33 4 /5 178 3 148 169-34 1517 6:1
3 Stenman Olavi 167-61 3½/5 178 3 158 166-62 1538 6:1
4 Törnqvist Mikko 141-49 2½/5 173 4 173 146-50 1678 6:1
5 Riskula Tero 254-46 1 /5 206 0 236 251-47 943 6:1
6 Löfström Elina 213-8 0 /5 184 1 234 217-9 1181 4:1

Kesäkuun turnauksen 29.6.2013 tuloksia

Ajat : 30 minuuttia kierrosta kohden

Paikka : Shakkiareena, Hiomotie 10, Helsinki

# Nimi 1 2 3 4 5 Pist. Sij.
1 Mikko Törnqvist   ½ 1 1 1 1-2
2 Olavi Stenman ½   1 1 1 1-2
3 Timo Aitta 0 0   1 1 2 3
4 Tero Riskula 0 0 0   1 1 4
5 Teemu Matvejeff 0 0 0 0   0 5

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista (peliaikojen lyhyyden vuoksi muutokset puolikkaalla kertoimella) :

# Etunimi Sukunimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 Törnqvist Mikko 142-47 3½/4 180 143 142-48 1706 8:1
2 Stenman Olavi 169-59 3½/4 187 149 167-60 1531 8:1
3 Aitta Timo 167-31 2/4 186 3 186 169-32 1517 8:1
4 Riskula Tero 256-45 1/4 212 ½ 237 254-46 922 8:1
5 Matvejeff Teemu 231-7 0/4 200 1 250 234-8 1062 6:1

EM-kisojen 15.-16.5.2013 tuloksia

Ajat : 50 minuuttia + 10 sek. / siirto

Paikka : Dong Ya -ravintola, Via Paolo Sarpi 3, Milano, Italia

Kaikki pelipöytäkirjat peleistä (1-100) ovat ladattavissa täältä.

Pos Pts ID Ctg NAME Rtg Fed Buc1 BucT
1 6.0 38 NC Xue Honglin 0 ITA 26.5 29.0
2 5.5 6 GM He ZhiMin 2000 ITA 27.5 28.5
3 5.5 11 NC FANG Dingliang 1800 ITA 26.5 28.5
4 5.0 1 GM DANG Nicolas 2400 FRA 30.5 34.0
5 5.0 2 GM Huang Chunlong 2300 ENG 27.0 29.0
6 5.0 3 GM PU Fangyao 2200 GER 25.5 28.5
7 4.5 27 M PHUNG Kim Dang 1400 FRA 30.5 34.5
8 4.5 4 GM Chen Fazuo 2100 ENG 27.0 30.0
9 4.5 10 M Hu YunSheng 1800 ITA 25.0 28.0
10 4.5 29 NC NGUYEN Marc Antoin 1400 FRA 24.0 26.5
11 4.5 7 NC WENG Hanming 1990 GER 24.0 25.5
12 4.5 15 NC ZHU Yueping 1779 ITA 22.5 24.5
13 4.0 5 M XUE Zhong 2100 GER 29.5 32.0
14 4.0 8 NC VUIBERT Jérôme 1900 FRA 24.0 25.0
15 4.0 23 NC CHEA Christophe 1500 FRA 23.5 25.5
16 4.0 31 NC TRAN Luck 1300 FRA 23.0 25.5
17 3.5 36 NC SHAO Yinglin 1100 FRA 23.5 25.5
18 3.5 12 NC HU Yue 1800 ITA 23.5 25.0
19 3.5 16 NC Chen Xiaoyong 1700 ITA 22.5 25.0
20 3.5 17 NC CAI Jinjun 1670 ITA 22.0 24.0
21 3.5 34 NC LU Nhât Phuong 1200 FRA 21.5 23.5
22 3.5 22 NC WANG Wei 1550 ITA 21.0 23.0
23 3.5 20 NC XU Quanwang 1600 ITA 20.5 21.5
24 3.0 19 NCN Törnqvist Mikko 1600 FIN 22.0 24.0
25 3.0 14 NC LIN Xilong 1790 ITA 22.0 23.0
26 3.0 13 NCN NAEGLER Michael 1800 GER 21.0 23.0
27 3.0 35 NCN Trombettoni Andrea 1200 ITA 20.5 22.0
28 2.5 9 M CAO Quôc Chi Phili 1890 FRA 25.5 28.0
29 2.5 24 NCN Rämö Jouni 1500 FIN 19.5 21.5
30 2.5 28 NC GEREMY Xavier 1400 FRA 17.5 18.5
31 2.0 30 NC FREYER Guido 1300 GER 20.0 21.5
32 2.0 18 NC SHAO Samuer 1600 FRA 20.0 21.5
33 2.0 21 NC Skotnicki Rikard 1550 SVE 17.0 18.5
34 2.0 32 NC Berger Martin 1200 GER 15.0 16.5
35 2.0 37 NC ZHOU Binbin 1000 FRA 13.5 14.5
36 1.5 26 NCN Veronesi Carlo Alb 1500 ITA 17.0 19.0
37 1.5 33 NC CHEN Min 1200 GER 14.5 15.5
38 1.0 25 NC Stenman Olavi 1500 FIN 20.5 22.0

Ottelut kierroksittain : + merkitsee voittoa, - häviötä ja = tasapeliä. W merkitsee peliä punaisilla ja B mustilla.

ID Sukunimi Etunimi Ranking Ctg Maa Pisteet 1 2 3 4 5 6 7
1 DANG Nicolas 2400 GM FRA 5 +W20 +B11 +W6 -B38 +W4 -B2 +W5
2 Huang Chunlong 2300 GM ENG 5 +B21 +Wl3 =B5 +W7 =B27 +W1 -B38
3 PU Fangyao 2200 GM GER 5 +W22 +Bl4 -W38 -W27 +B23 +B20 +W8
4 Chen Fazuo 2100 GM ENG 4.5 +B23 =W27 =B7 +W13 -Bl +W29 =B15
5 XUE Zhong 2100 M GER 4 +W24 +Bl6 =W2 +B29 =W38 -W6 -Bl
6 He ZhiMin 2000 GM ITA 5.5 +B25 +W31 -Bl +Wl5 =W11 +B5 +B27
7 WENG Hanminq 1990 NC GER 4.5 +W26 +B18 =W4 -B2 +Wl6 +Bl2 -B11
8 VOIBERT Jérôme 1900 NC FRA 4 -B27 +W25 -B29 +W28 +B22 +W31 -B3
9 CAO Quöc Chi Philipp 1890 M FRA 2.5 +W28 -B38 +W20 =B16 -W29 -Wl5 -B34
10 Hu YunShenq 1800 M ITA 4.5 =B29 +Wl7 -B27 +Wl4 +B36 -W11 +Bl2
11 FANG Dingliang 1800 NC ITA 5.5 +W30 -Wl +Bl9 +W23 =B6 +BlO +W7
12 HU Yue 1800 NC ITA 3.5 -B31 +W26 +B22 =W36 +B17 -W7 -Wl0
13 NAEGLER Michael 1800 NCN GER 3 +W32 -B2 +W24 -B4 -W20 -W36 +B37
14 LIN Xilong 1790 NC ITA 3 +B33 -W3 -B23 -BlO +W25 +W19 -B31
15 ZHU Yueping 1779 NC ITA 4.5 =W34 =B36 +W30 -B6 +W35 +B9 =W4
16 Chen Xiaoyong 1700 NC ITA 3.5 +B35 -W5 +B31 =W9 -B7 =W17 =B22
17 CAI Jinjun 1670 NC ITA 3.5 =W36 -BlO +W34 +B18 -W12 =B16 =W20
18 SHAO Samuer 1600 NC FRA 2 +B37 -W7 -B36 -W17 +B26 -W22 -B19
19 Törnqvist Mikko 1600 NCN FIN 3 -W38 +B28 -W11 -B35 +W30 -Bl4 +W18
20 XU Quanwang 1600 NC ITA 3.5 -Bl +W33 -B9 +W25 +B13 -W3 =B17
21 Skotnicki Rikard 1550 NC SVE 2 -W2 -B30 =W32 -B34 =W33 +B26 -W35
22 WANG Wei 1550 NC ITA 3.5 -B3 +W35 -W12 +B30 -W8 +B18 =W16
23 CHEA Christophe 1500 NC FRA 4 -W4 +B32 +W14 -B11 -W3 +B35 +W24
24 Rämö Jouni 1500 NCN FIN 2.5 -B5 +W37 -B13 -W31 =B28 +W32 -B23
25 Stenman Olavi 1500 NC FIN 1 -W6 -B8 +W33 -B20 -Bl4 -W37 -B28
26 Veronesi Carlo Alber 1500 NCN ITA 1.5 -B7 -B12 -W35 +B32 -W18 -W21 =B30
27 PHUNG Kim Dang 1400 M FRA 4.5 +W8 =B4 +WlO +B3 =W2 =B38 -W6
28 GEREMY Xavier 1400 NC FRA 2.5 -B9 -W19 +B37 -B8 =W24 -B34 +W25
29 NGUYEN Marc Antoine 1400 NC FRA 4.5 =W10 +B34 +W8 -W5 +B9 -B4 +W36
30 FREYER Guido 1300 NC GER 2 -B11 +W21 -B15 -W22 -B19 =B33 =W26
31 TRAN Luck 1300 NC FRA 4 +W12 -B6 -W16 +B24 +W34 -B8 +W14
32 Berger Martin 1200 NC GER 2 -B13 -W23 =B21 -W26 +B37 -B24 =W33
33 CHEN Min 1200 NC GER 1.5 -W14 -B20 -B25 -W37 =B21 =W30 =B32
34 LU Nhat Phuong 1200 NC FRA 3.5 =B15 -W29 -B17 +W21 -B31 +W28 +W9
35 Trombettoni Andrea 1200 NCN ITA 3 -W16 -B22 +B26 +W19 -Bl5 -W23 +B21
36 SHAO Yinqlin 1100 NC FRA 3.5 =B17 =W15 +W18 =B12 -WlO +B13 -B29
37 ZHOU Binbin 1000 NC FRA 2 -W18 -B24 -W28 +B33 -W32 +B25 -W13
38 Xue Honglin 0 NC ITA 6 +B19 +W9 +B3 +Wl =B5 =W27 +W2

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista (peliaikojen lyhyyden vuoksi muutokset puolikkaalla kertoimella) :

# Nimi Maa F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 XUE Honglin ITA ---- 6 /7 78   42 42-1 2406 F1=H
2 HE Zhimin ITA 81-24 5½/7 96 68 79-25 2147 6:1
3 FANG Dingliang ITA ---- 5½/7 106   78 78-1 2154 F1=H
4 DANG Nicolas FRA 63-44 5 /7 79 57 62-45 2266 6:1
5 HUANG Chunlong ENG 67-9 5 /7 84 63 66-10 2238 4:1
6 PU Fangyao GER 72-30 5 /7 101 80 73-31 2189 6:1
7 PHUNG Kim Dang FRA 81-23 4½/7 83 69 79-24 2147 6:1
8 CHEN Fazuo ENG 93-34 4½/7 103 4 89 92-35 2056 6:1
9 HU Yunsheng ITA 114-10 4½/7 108 3 94 111-11 1923 6:1
10 NGUYEN Marc-Antoine FRA 109-5 4½/7 109 94 106-6 1958 4:1
11 WENG Hanming GER 101-33 4½/7 111 4 97 100-34 2000 6:1
12 ZHU Yueping ITA 130-2 4½/7 121 3 106 122-3 1846 2:1
13 XUE Zhong GER 76-25 4 /7 86 4 79 76-26 2168 6:1
14 VUIBERT Jérôme FRA 113-26 4 /7 122 4 115 113-27 1909 6:1
15 CHEA Christophe FRA 165-4 4 /7 139 132! 148-5 1664 1:1
16 TRAN Luck FRA 115-9 4 /7 119 4 112 114-10 1902 4:1
17 SHAO Yinglin FRA ---- 3½/7 123   123 123-1 1839 F1=H
18 HU Yue ITA ---- 3½/7 128   128 128-1 1804 F1=H
19 CHEN Xiaoyong ITA 115-1 3½/7 118 118 116-2 1888 2:1
20 CAI Jinjun ITA 279(1)os 3½/7 126   126 145-1 1685 1:7
21 LU Nhât Phuong FRA ---- 3½/7 136   136 136-1 1748 F1=H
22 WANG Wei ITA 151-1 3½/7 130 2 130 144-2 1692 2:1
23 XU Quanwang ITA ---- 3½/7 116   116 116-1 1888 F1=H
24 TÖRNQVIST Mikko FIN 142-46 3 /7 133 3 140 142-47 1706 6:1
25 LIN Xilong ITA 114-1 3 /7 129 136 121-2 1853 2:1
26 NÄGLER Michael GER 108-105 3 /7 123 130 111-106 1923 6:1
27 TROMBETTONI Andrea ITA 151-7 3 /7 146 3 154 152-8 1636 4:1
28 CAO Quôc Chi Philipp FRA 106-14 2½/7 117 131 110-15 1930 6:1
29 RÄMÖ Jouni FIN 146-78 2½/7 146 161 148-79 1664 6:1
30 GEREMY Xavier FRA 181-6 2½/7 155 169 179-7 1447 4:1
31 FREYER Guido GER 155-6 2 /7 155 177 159-7 1587 4:1
32 SHAO Samuer FRA 148-1 2 /7 144 3 166 154-2 1622 2:1
33 SKOTNICKI Rikard SVE 187-3 2 /7 175 196 190-4 1370 2:1
34 BERGER Martin GER 247-4 2 /7 212 1 233 242-5 1006 2:1
35 ZHOU Binbin FRA * ---- 1 /7 213   249 249-1 957 F1=H
36 VERONESI Carlo Alberto ITA 168-16 1½/7 158 3 186 171-17 1503 6:1
37 CHEN Min GER * 250-6 2½/7 214 1 228 246-7 978 4:1
38 STENMAN Olavi FIN 166-58 1 /7 154 190 169-59 1517 6:1

* according to final table (result ZHOU vs. CHEN differs by error)


Kevätturnauksen 25.5.2013 tuloksia

Ajat : 30 minuuttia kierrosta kohden

Paikka : Shakkiareena, Hiomotie 10, Helsinki

# Nimi 1 2 3 4 Pist. Sij.
1 Mikko Törnqvist   1 1 1 3 1
2 Olavi Stenman 0   ½ 1 2-3
3 Timo Aitta 0 ½   1 2-3
4 Tero Riskula 0 0 0   0 4

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista (peliaikojen lyhyyden vuoksi muutokset puolikkaalla kertoimella) :

# Etunimi Sukunimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 Mikko Törnqvist 144-45 3/3 175 125 142-46 1706 10:1
2 Olavi Stenman 165-57 1½/3 175 2 175 166-58 1538 10:1
3 Timo Aitta 166-30 1½/3 175 2 175 167-31 1531 10:1
4 Tero Riskula 256-44 0/3 206 0 256 256-45 908 10:1

Järvenpään turnauksen 9.3.2013 tuloksia

Ajat : 30 minuuttia kierrosta kohden

Paikka : Setlementti Louhela, Louhelankuja 1, Järvenpää

Ryhmä A
# Nimi 1 2 3 4 Pisteet Sijoitus
1 Nguyễn, Nhân thế   1 1 0 2 1-2
2 Nguyễn, Truyền 0   1 1 2 1-2
3 Törnqvist, Mikko 0 0   1 1 3-4
4 Stenman, Olavi 1 0 0   1 3-4


Ryhmä B
# Nimi 1 2 3 4 Pisteet Sijoitus
1 Vaara, Arto   1 1 0 2 1-2
2 Haikola, Petri 0   1 1 2 1-2
3 Nguyễn, Ngọc Nương 0 0   1 1 3-4
4 Đoàn, Ái 1 0 0   1 3-4


Ryhmä C
# Nimi 1 2 3 4 Pisteet Sijoitus
1 Ojala, Tuomo   1 1 1 3 1
2 Löfström, Elina 0   1 0 1 2-4
3 Nguyễn, Lập quốc 0 0   1 1 2-4
4 Thanh, Duy 0 1 0   1 2-4

Tulokset ryhmittäin kultakin kierrokselta:

Ryhmä A:

Nguyễn, Nhân thế - Nguyễn, Truyền 1-0
Stenman, Olavi - Törnqvist, Mikko 0-1
Stenman, Olavi - Nguyễn, Nhân thế 1-0
Törnqvist, Mikko - Nguyễn, Truyen 0-1
Nguyễn, Nhân thế - Törnqvist, Mikko 1-0
Nguyễn, Truyền - Stenman, Olavi 1-0

Ryhmä B:

Đoàn, Ái - Vaara, Arto 1-0
Nguyễn, Ngọc Nương - Haikola, Petri 0-1
Nguyễn, Ngọc Nương - Đoàn, Ái 1-0
Haikola, Petri - Vaara, Arto 0-1
Đoàn, Ái - Haikola, Petri 0-1
Vaara, Arto - Nguyễn, Ngọc Nương 1-0

Ryhmä C:

Thanh, Duy - Nguyễn, Lập quốc 0-1
Ojala, Tuomo - Löfström, Elina 1-0
Ojala, Tuomo - Thanh, Duy 1-0
Löfström, Elina - Nguyễn, Lập quốc 1-0
Thanh, Duy - Löfström, Elina 1-0
Nguyễn, Lập quốc - Ojala, Tuomo 0-1

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista (peliaikojen lyhyyden vuoksi muutokset puolikkaalla kertoimella) :

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
Ryhmä A
1 Nguyễn, Nhân thế 146-27 2 /3 148 131 145-28 1685 10:1
2 Nguyễn, Truyền ---- 2 /3 151   135 135-1 1755 F1=H
3 Törnqvist, Mikko 142-44 1 /3 149 166 144-45 1692 10:1
4 Stenman, Olavi 166-56 1 /3 141 1 158 165-57 1545 10:1
Ryhmä B
1 Vaara, Arto 172-42 2 /3 193 2 176 172-43 1496 10:1
2 Haikola, Petri 179-2 2 /3 191 2 174 178-3 1454 6:1
3 Nguyễn, Ngọc Nương ---- 1 /3 184   200 200-1 1300 F1=H
4 Đoàn, Ái ---- 1 /3 184   200 200-1 1300 F1=H
Ryhmä C
1 Ojala, Tuomo 202-10 3 /3 224 2 174! 199-11 1307 9:1
2 Löfström, Elina 211-6 1 /3 212 229 213-7 1209 8:1
3 Nguyễn, Lập quốc ---- 1 /3 215   231 231-1 1083 F1=H
4 Thanh, Duy ---- 1 /3 215   231 231-1 1083 F1=H

Konfutse-instituutin naisten turnauksen 16.2.2013 tuloksia

Ajat : 30 minuuttia kierrosta kohden

Paikka : Konfutse-instituutti, Unioninkatu 33, Helsinki

# Nimi 1 2 3 4 Pisteet Sijoitus
1 Zhào Ruòchún   ½ 1 1 1
2 Rao Min ½   ½ 1 2 2
3 Li Yuanzheng 0 ½   ½ 1 3
4 Yú Yuān 0 0 ½   ½ 4

Tulokset kierroksittain:

1. kierros

Zhào Ruòchún - Rao Min ½ - ½
Li Yuanzheng - Yú Yuān ½ - ½

2. kierros

Li Yuanzheng - Zhào Ruòchún 0 - 1
Yú Yuān - Rao Min 0 - 1

3. kierros

Zhào Ruòchún - Yú Yuān 1 - 0
Rao Min - Li Yuanzheng ½ - ½

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista (peliaikojen lyhyyden vuoksi muutokset puolikkaalla kertoimella) :

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 Zhao Ruochun 229-2 2½/3 261 228 229-3 1097 6:1
2 Rao Min 234-4 2 /3 261 245 236-5 1048 6:1
3 Li Yuanzheng ---- 1 /3 254   271 271-1 803 F1=H
4 Yu Yuan 300-1 ½/3 257 0 290 299-2 607 6:1

Konfutse-instituutin turnauksen 26.1.2013 tuloksia

Ajat : 30 minuuttia kierrosta kohden

Paikka : Konfutse-instituutti, Unioninkatu 33, Helsinki

# Nimi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 P Bu S-B Sij.
1 Shěn Rónɡxīn       1    ½ 1       1                                     1
2 Törnqvist Mikko                1 0       1       1                   3 4
3 Stenman Olavi 0       1                   1 1                      3 5 5
4 Tuovinen Jukka       0          0    1       1                      2 10    8
5 Vaara Arto ½                1 1             ½                   3 10    2
6 Chén Yùwěi 0 0                      1          1                2    9
7 Haikola Petri    1    1 0                            1             3 9    3
8 Duàn Wěi             0                   0          1 0       1 1 15
9 Ojala Tuomo 0       0                            1    1          2    10
10 Zhào Ruòchún    0          0                      0          1    1 14
11 Ng Yan Peng       0                       1             0          1 4    18
12 Liào Dīng       0 0          1                   1             2 8    11
13 Jīn Qían Yuè    0       ½                                  1 1    10    6
14 Lù Yáo                0       0 1             1             2 6    12
15 Zhāng Xùshèng                   0             0    0             1 1 7    16
16 Yú Yuān                      0 0    1                   0    1    17
17 Yáng Shùn                      1             0          ½    1    7
18 Lǐ Xuěménɡ                            0       0       1    ½          13
19 Somervuo Panu                                           0    0    1 1    19

Tulokset kierroksittain:

1. kierros

Shěn Rónɡxīn - Ojala Tuomo 1 - 0
Zhào Ruòchún - Törnqvist Mikko 0 - 1
Stenman Olavi - Ng Yan Peng 1 - 0
Liào Dīng - Tuovinen Jukka 0 - 1
Vaara Arto - Jīn Qían Yuè ½ - ½
Yú Yuān - Chén Yùwěi 0 - 1
Haikola Petri - Zhāng Xùshèng 1 - 0
Yu Yuan - Duàn Wěi 0 - 1

Yáng Shùn ja Lǐ Xuěménɡ myöhästyivät ja aloittivat kilpailun 2. kierroksella.

2. kierros

Jin Qian Yue - Yáng Shùn 1 - 0
Törnqvist Mikko - Haikola Petri 0 - 1
Chén Yùwěi - Shěn Rónɡxīn 0 - 1
Tuovinen Jukka - Stenman Olavi 0 - 1
Lǐ Xuěménɡ - Zhào Ruòchún 0 - 1
Duàn Wěi - Vaara Arto 0 - 1
Ng Yan Peng - Yú Yuān 0 - 1
Zhāng Xùshèng - Liào Dīng 0 - 1
Ojala Tuomo - Lù Yáo 1 - 0

Ng Yan Peng keskeytti 2. kierroksen jälkeen ja Panu Somervuo tuli mukaan

3. kierros

Shěn Rónɡxīn - Stenman Olavi 1 - 0
Vaara Arto - Haikola Petri 1 - 0
Jin Qian Yue - Törnqvist Mikko 0 - 1
Ojala Tuomo - Tuovinen Jukka 0 - 1
Zhào Ruòchún - Chén Yùwěi 0 - 1
Liào Dīng - Duàn Wěi 1 - 0
Yú Yuān - Lǐ Xuěménɡ 0 - 1
Yáng Shùn - Somervuo Panu 1 - 0
Lù Yáo - Zhāng Xùshèng 1 - 0

4. kierros

Lǐ Xuěménɡ - Jin Qian Yue 0 - 1
Yú Yuāo - Zhào Ruòchún 1 - 0
Törnqvist Mikko - Chén Yùwěi 1 - 0
Stenman Olavi - Liào Dīng 1 - 0
Zhāng Xùshèng - Somervuo Panu 1 - 0
Yú Yuān - Ojala Tuomo 0 - 1
Vaara Arto - Shěn Rónɡxīn ½ - ½
Tuovinen Jukka - Haikola Petri 0 - 1
Duàn Wěi - Yáng Shùn 0 - 1


Lopputulokset
# Nimi P Bu S-B Sij.
1 Shěn Rónɡxīn       1
2 Vaara Arto 3 10    2
3 Haikola Petri 3 9    3
4 Törnqvist Mikko 3 4
5 Stenman Olavi 3 5 2
6 Jīn Qían Yuè 10    6
7 Yáng Shùn    7
8 Tuovinen Jukka 2 10    8
9 Chén Yùwěi 2    9
10 Ojala Tuomo 2    10
11 Liào Dīng 2 8    11
12 Lù Yáo 2 6    12
13 Lǐ Xuěménɡ       13
14 Zhào Ruòchún 1 14
15 Duàn Wěi 1 1 15
16 Zhāng Xùshèng 1 7    16
17 Yú Yuān 1    17
18 Ng Yan Peng 1 4    18
19 Somervuo Panu 1    19

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista (peliaikojen lyhyyden vuoksi muutokset puolikkaalla kertoimella) :

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 Shen Rongxin 140-2 3½/4 170 3 132 138-3 1734 4:1
2 Vaara Arto 177-41 3 /4 160 135! 172-42 1496 7:1
3 Haikola Petri 189-1 3 /4 173 148! 179-2 1447 3:1
4 Törnqvist Mikko 141-43 3 /4 173 148 142-44 1706 8:1
5 Stenman Olavi 167-55 3 /4 181 156 166-56 1538 8:1
6 Jin Qian Yue ---- 2½/4 176   164 164-1 1552 F1=H
7 Yang Shun 173-1 2 /3 192 2 175 173-2 1489 6:1
8 Tuovinen Jukka 174-43 2 /4 178 2 178 174-44 1482 8:1
9 Chen Yuwei 187-1 2 /4 182 2 182 186-2 1398 4:1
10 Ojala Tuomo 202-9 2 /4 199 2 199 202-10 1286 6:1
11 Liao Ding ---- 2 /4 194   194 194-1 1342 F1=H
12 Lu Yao ---- 2 /4 219   219 219-1 1167 F1=H
13 Li Xuemeng ---- 1 /3 256   273 273-1 789 F1=H
14 Zhao Ruochun 226-1 1 /4 214 239 229-2 1097 4:1
15 Duan Wei 189-1 1 /4 186 2 211 193-2 1349 4:1
16 Zhang Xusheng 262-1 1 /4 239 1 264 262-2 866 4:1
17 Yu Yuan ---- 1 /4 294   319 300-1 600 max!
18 Ng Yan Peng ---- 0 /2 318   368 300(2)os ---- max!
19 Somervuo Panu ---- 0 /2 262   312 300(2)os ---- max!

Kutsuturnauksen 18.-20.1.2013 tuloksia

Ajat : 45 minuuttia + 15 s / siirto

Paikka : Shakkiareena, Hiomotie 10, Helsinki

# Nimi 1 2 3 4 5 6 Pisteet S-B Voitot mustilla Sijoitus
1 Shen Rongxin (沈荣鑫)    ½ 1 1 1 1    3 1
2 Mikko Törnqvist ½    1 1 1 1    2 2
3 Jukka Tuovinen 0 0    1 0 1 2    3
4 Liu Jun (刘军) 0 0 0    1 1 2 2    4
5 Olavi Stenman 0 0 1 0    ½       5
6 Zheng He (郑禾) 0 0 0 0 ½    ½       6

Tulokset kierroksittain :

1. kierros

Punainen - Musta Tulos Kommentti
Liu Jun - Shen Rongxin 0 - 1  
Jukka Tuovinen - Mikko Törnqvist 0 - 1  
Olavi Stenman - Zheng He ½ - ½  

2. kierros

Punainen - Musta Tulos Kommentti
Jukka Tuovinen - Liu Jun 1 - 0  
Zheng He - Shen Rongxin 0 - 1  
Mikko Törnqvist - Olavi Stenman 1 - 0  

3. kierros

Punainen - Musta Tulos Kommentti
Liu Jun - Zheng He 1 - 0  
Olavi Stenman - Jukka Tuovinen 1 - 0  
Shen Rongxin - Mikko Törnqvist ½ - ½  

4. kierros

Punainen - Musta Tulos Kommentti
Olavi Stenman - Liu Jun 0 - 1  
Mikko Törnqvist - Zheng He 1 - 0 Luovutus
Jukka Tuovinen - Shen Rongxin 0 - 1  

5. kierros

Punainen - Musta Tulos Kommentti
Liu Jun - Mikko Törnqvist 0 - 1  
Shen Rongxin - Olavi Stenman 1 - 0  
Zheng He - Jukka Tuovinen 0 - 1 Luovutus

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista (peliaikojen lyhyyden vuoksi muutokset puolikkaalla kertoimella) :

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 Shen Rongxin 147-1 4½/5 166 126 140-2 1720 2:1
2 Törnqvist Mikko 143-42 3½/4 163 3 125 141-43 1713 8:1
3 Tuovinen Jukka 173-42 1/4 155 180 174-43 1482 8:1
4 Liu Jun 166-4 2/5 162 172 168-5 1524 2:1
5 Stenman Olavi 165-54 1½/5 162 182 167-55 1531 6:1
6 Zheng He 183-1 ½/3 159 1 193 184-2 1412 6:1

Kuvia kisoista :


Vuoden 2012 tuloksia

Konfutse-instituutin kisojen 13.10.2012 tulokset

Ajat : 30 minuuttia / pelaaja / kierros

V merkitsee voittoa, T tasapeliä ja H häviötä numerolla merkittyä pelaajaa vastaan.
Punainen tausta ja valkoinen fontti merkitsevät, että pelaaja pelasi ko. kierroksella punaisilla.
Nimet annettu muodossa sukunimi, etunimi.

# Nimi Kiinaksi 1k 2k 3k 4k 5k Pisteet Bucholtz Sonneborn-
Berger
Progress. Sij.
1 Mikko Törnqvist    V:20 V:11 V:5 V:6 V:2 5          1
2 Méi Péng 梅鹏 V:24 V:10 V:8 V:7 H:1 4 14.5       2
3 Shěn Rónɡxīn 沈荣鑫 V:6 H:5 V:10 V:14 V:7 4 14       3
4 Zhèng Hé 郑禾 V:16 V:22 H:7 V:5 V:8 4 12       4
5 Dù Miǎn 杜勉 V:17 V:3 H:1 H:4 V:14 3 17       5
6 Olavi Stenman    H:3 V:17 V:13 H:1 V:9 3 16       6
7 Jouni Rämö    V:25 V:13 V:4 H:2 H:3 3 14 6 + 7
8 Arto Vaara    V:21 V:9 H:2 V:15 H:4 3 14 6    8
9 Petri Haikola    V:15 H:8 V:11 V:18 H:6 3 12.5 6.5    9
10 Tuomo Ojala    V:18 H:2 H:3 V:19 V:13 3 12.5 4.5 = 10-11
11 Elina Löfström    V:19 H:1 H:9 V:16 V:18 3 12.5 4.5 = 10-11
12 Wáng Hán       BYE H:18 V:21 V:15 3 4.5       12
13 Duàn Wěi 段伟 V: 23 H:7 H:6 V:17 H:10 2 12       13
14 Yú Hónɡjuān 于红娟 H:22 V:16 V:19 H:3 H:5 2 11 3    14
15 Wáng Chángfāng    H:9 V:21 V:22 H:8 H:12 2 11 2 + 15
16 Zhānɡ Xùshènɡ 张旭晟 H:9 H:14 V:21 H:11 V:20 2 11 2    16
17 Xiè Lóng 谢龙 H:10 H:6 V:20 H:13 V:19 2 10       17
18 Zhào Ruòchún 赵若纯 H:10 T:24 V:12 H:9 H:11 1.5          18
19 Rèn Jié 任杰 H:11 V:20 H:14 H:10 H:17 1 11       19
20 Lǐ Cí 李慈 H:10 H:19 H:17 BYE H:16 1 10 0 = 20-21
21 Wánɡ Shīyīn 王诗茵 H:8 H:15 H:16 H:12 BYE 1 10 0 = 20-21
22 Yú Hàoyáng 于浩洋 V:14 H:4 H:15       1 8       22
23 Yáng Èrlín 杨二林 H:13 V:25          1 2       23
24 Ráo Mǐn 饶敏 H:2 T:18          0.5          24
25 Ráo Hóngzhāng 饶宏章 H:7 H:23          0          25

Toisen kierroksen jälkeen Yáng Èrlín, Ráo Mǐn ja Ráo Hóngzhāng keskeyttivät ja Wáng Hán liittyi mukaan.
Kolmannen kierroksen jälkeen Yú Hàoyáng keskeytti.

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista (peliaikojen lyhyyden vuoksi muutokset puolikkaalla kertoimella) :

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 Törnqvist Mikko 147-40 5/5 168 118! 142-41 1706 5:1
2 Mei Peng 101-5 4/5 143 113 103-6 1979 4:1
3 Shen Rongxin ---- 4/5 177 147 147-1 1671 F1=H
4 Zheng He 194-2 4/5 198 168! 181-3 1433 1:1
5 Du Mian 179-2 3/5 180 170 176-3 1468 2:1
6 Stenman Olavi 165-53 3/5 172 3 162 165-54 1545 6:1
7 Rämö Jouni 145-77 3/5 160 150 146-78 1678 6:1
8 Vaara Arto 178-40 3/5 184 3 174 177-41 1461 6:1
9 Haikola Petri ---- 3/5 199 189 189-1 1377 F1=H
10 Ojala Tuomo 206-8 3/5 198 2 188 202-9 1286 4:1
11 Löfström Elina 211-5 3/5 221 3 211 211-6 1223 4:1
12 Wang Han ---- 2/3 238 221 221-1 1153 F1=H
13 Duan Wei ---- 2/5 179 189 189-1 1377 F1=H
14 Yu Hongjuan 233-2 2/5 240 3 250 239-3 1027 2:1
15 Wang Changfang 207-1 2/5 220 3 230 215-2 1195 2:1
16 Zhang Xusheng ---- 2/5 273 283 283-1 719 F1=H
17 Xie Long ---- 2/5 229 239 239-1 1027 F1=H
18 Zhao Ruochun ---- 1½/5 215 235 235-1 1055 F1=H
19 Ren Jie ---- 1/5 259 289 289-1 677 F1=H
20 Li Ci ---- 0 /4 289 339 300-1os 600 max!
21 Wang Shiyin ---- 0 /4 283 333 300-1os 600 max!
22 Yu Haoyang 300-1os 1/3 250 0 267! 294-2 642 5:1
23 Yang Erlin 140(3) 1/2 192 192 161-1 1573 3:2
24 Rao Min 246-3 ½/2 216 ½ 241 245-4 985 8:1
25 Rao Hongzhang ---- 0 /2 145 195 195(2)os ---- F1=H

Kuvia kisoista :


Kiinalaisen shakin avoimet SM-kisat 25.-26.8.2012

Kuva kisoista

Ajat : 45 minuuttia ja 20 sekuntia lisäaikaa kierrosta kohden.

Punainen tausta ja valkoinen fontti merkitsevät, että pelaaja pelasi ko. pelin punaisilla.
Nimet annettu muodossa sukunimi, etunimi.

# Nimi 1 2 3 4 5 6 P sij.
1 Törnqvist, Mikko X 0.5 1 1 1 1 4.5 1
2 Rämö, Jouni 0.5 X 1 1 1 1 4.5 2
3 Stenman, Olavi 0 0 X 1 1 1 3 3
4 Vaara, Arto 0 0 0 X 1 1 2 4
5 Löfström, Elina 0 0 0 0 X 1 1 5
6 Ojala, Tuomo 0 0 0 0 0 X 0 6

Mestaruus ratkaistiin muiden vertailukriteerien puutteessa 10+10 minuutin pikapeleillä siten,että voitosta sai pisteen ja tasapelistä puoli pistettä. Pikapelejä jatkettiin siihen asti,kunnes jommallakummalla pelaajalla oli täynnä kaksi pistettä vaihtaen värejä joka kierroksella.

Lopputulos : Mikko Törnqvist - Jouni Rämö 2,5 - 1,5
(värit ja tulokset pikapelissä M-P (0,5-0,5), P-M (1-0), M-P (0-1), P-M (1,0))

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista (peliaikojen lyhyyden vuoksi muutokset puolikkaalla kertoimella) :

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 Törnqvist Mikko 145-38 4½/5 176 4 136 144-39 1692 6:1
2 Rämö Jouni 147-76 4½/5 176 4 136 145-77 1685 6:1
3 Stenman Olavi 165-52 3/5 177 3 167 165-53 1545 6:1
4 Vaara Arto 177-39 2/5 175 185 178-40 1454 6:1
5 Löfström Elina 214-4 1/5 174 ½ 204 211-5 1223 2:1
6 Ojala Tuomo 202-7 0 /5 172 1 222 206-8 1258 4:1

Ystävyyskisat Konfutse-instituutissa Helsingissä 24.3.2012

Ajat : 30 minuuttia / pelaaja / kierros

V merkitsee voittoa, T tasapeliä ja H häviötä numerolla merkittyä pelaajaa vastaan.
Punainen tausta ja valkoinen fontti merkitsevät, että pelaaja pelasi ko. kierroksella punaisilla.
Nimet annettu muodossa sukunimi, etunimi.

# Nimi Kiinaksi 1 2 3 4 Pisteet Buchholz Sonneborn-Berger M-Buch. B-well Progr.
1 Méi Péng 梅鹏 4:V 12:V 5:V 3:V 4,0 11,00 11,00 6,00 66,00 10,00
2 Stenman, Olavi   14:V 15:T 7:V 9:V 3,5 8,00 7,25 4,00 48,00 8,50
3 Sūn Jiàn 孙健 19:V 11:V 9:V 1:H 3,0 9,00 5,00 4,00 54,00 9,00
4 Bié Yùwěi 别玉伟 1:H 18:V 10:V 11:V 3,0 9,00 5,00 4,00 54,00 6,00
5 Zōu Xiǎochen 邹晓晨 22:V 19:V 1:H 16:V 3,0 6,00 2,00 2,00 36,00 8,00
6 Yáng Shùn 杨顺 16:H 13:V 17:V 15:V 3,0 5,50 4,50 2,50 33,00 6,00
7 Vaara, Arto   21:V 10:V 2:H 8:T 2,5 9,00 4,25 4,50 54,00 7,50
8 Chén Liàng 陈亮 15:H 20:V 12:V 7:T 2,5 7,00 4,25 3,50 42,00 5,50
9 Törnqvist, Mikko   13:V 16:V 3:H 2:H 2,0 9,50 3,00 5,00 57,00 7,00
10 Zhāng Zhé 张哲 17:V 7:H 4:H 14:V 2,0 8,50 3,00 4,50 51,00 5,00
11 Dù Miǎn 杜勉 20:V 3:H 15:V 4:H 2,0 8,50 2,50 4,50 51,00 6,00
12 Zhèng Hé 郑禾 18:V 1:H 8:H 21:V 2,0 8,50 2,00 3,50 51,00 5,00
13 Chén Yùwěi 陈玉伟 9:H 6:H 18:V 17:V 2,0 7,00 2,00 3,00 42,00 3,00
14 Liú Yǐng 刘颖 2:H 22:V 16:V 10:H 2,0 6,50 1,00 3,00 39,00 5,00
15 Zhāng Míng 张明 8:V 2:T 11:H 6:H 1,5 11,00 4,25 5,50 66,00 5,50
16 Ojala, Tuomo   6:V 9:H 14:H 5:H 1,0 10,00 3,00 5,00 60,00 4,00
17 Löfström, Elina   10:H 21:V 6:H 13:H 1,0 8,00 1,00 4,00 48,00 3,00
18 Xú Hóngbó 徐鸿博 12:H 4:H 13:H 20:V 1,0 8,00 1,00 4,00 48,00 1,00
19 Yú Hóngjuān 于红娟 3:H 5:H 20:H 22:V 1,0 7,00 0,00 4,00 42,00 1,00
20 Péi Líng 裴陵 11:H 8:H 19:V 18:H 1,0 6,50 1,00 3,00 39,00 2,00
21 Máo Ziháo 毛子豪 7:H 17:H 22:V 12:H 1,0 5,50 0,00 3,00 33,00 2,00
22 Yú Hàoyáng 于浩洋 5:H 14:H 21:H 19:H 0,0 7,00 0,00 3,00 42,00 0,00

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista (peliaikojen lyhyyden vuoksi muutokset puolikkaalla kertoimella) :

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 Mei Peng 105-4 4 /4 135 3 85 101-5 (1993) 4:1
2 Stenman Olavi 168-51 3½/4 178 141! 165-52 (1545) 7:1
3 Sun Jian 89-5 3 /4 131 106 91-6 (2063) 6:1
4 Bie Yuwei ---- 3 /4 165
140 140-1 (1720) F1=H
5 Zou Xiaochen ---- 3 /4 180
155 155-1 (1615) F1=H
6 Yang Shun ---- 3 /4 198
173 173-1 (1489) F1=H
7 Vaara Arto 178-38 2½/4 184 172 177-39 (1461) 8:1
8 Chen Liang ---- 2½/4 197
185 185-1 (1405) F1=H
9 Törnqvist Mikko 144-37 2 /4 154 154 145-38 (1685) 8:1
10 Zhang Zhe ---- 2 /4 183
183 183-1 (1419) F1=H
11 Du Mian 181-1 2 /4 172 172 179-2 (1447) 4:1
12 Zheng He 193-1 2 /4 198 2 198 194-2 (1342) 4:1
13 Chen Yuwei ---- 2 /4 187
187 187-1 (1391) F1=H
14 Liu Ying ---- 2 /4 202
202 202-1 (1286) F1=H
15 Zhang Ming ---- 1½/4 177
189 189-1 (1377) F1=H
16 Ojala Tuomo 203-6 1 /4 171 ½ 196 202-7 (1286) 6:1
17 Löfström Elina 211-3 1 /4 201 226 214-4 (1202) 4:1
18 Xu Hongbu ---- 1 /4 195
220 220-1 (1160) F1=H
19 Yu Hongjuan 231-1 1 /4 218 243 233-2 (1069) 4:1
20 Pei Ling ---- 1 /4 204
229 229-1 (1097) F1=H
21 Mao Zihao ---- 1 /4 237
262 262-1 ( 866) F1=H
22 Yu Haoyang ---- 0 /4 262
312 300-1os ( 600) max!

Vuoden 2011 tuloksia

Suomi-Vietnam ottelu 3.12.2011

Järvenpään Kiinalainen Shakki r.y. yhteistyössä Vapaaehtoistoiminnankeskus Rinkulan kanssa järjesti lauantaina 3.12.2011 nelikierroksisen Suomen ja Vietnamin joukkueiden välisen ottelun. Mukaan oli saatu 4 pelaajaa molempiin joukkueisiin.

Muutamia valokuvia ottelusta (klikkaamalla suurempi kuva):
2011.12.03_Suomi-Vietnam_kuvat

Jouni_ja_Dau Nguyen_Doc_Lap_ja_Olavi Yhteiskuva

Peliajat olivat 20+20min, joten pelejä ei toimitettu ranking-laskentaan. Pelit pelattiin Vapaaehtoistoiminnankeskus Rinkulan tiloissa Järvenpäässä.

Suomalaisten pelaajien tulokset (vietnamilaiset pelaajat alla olevan taulukon mukaisesssa järjestyksessä) :

  Vietnamilaiset pelaajat
# Suomi 1 2 3 4 Pisteet Pelien lkm Sonneborn-Berger Buchholz
1 Arto Vaara 0 0 0 0 0 4 0 8
2 Olavi Stenman 1 0 1 1 3 4 4 8
3 Jouni Rämö 1 0 1 0 2 4 2 8
4 Mikko Törnqvist 1 0 1 1 3 4 4 8

Vietnamilaisten pelaajien tulokset (suomalaiset pelaajat yllä olevan taulukon mukaisesssa järjestyksessä) on esitetty seuraavassa taulukossa.

  Suomalaiset pelaajat
# Vietnam 1 2 3 4 Pisteet Pelien lkm Sonneborn-Berger Buchholz
1 Nuong Ngoc Nguyen 1 0 0 0 1 4 1 8
2 Nhan The Nguyen 1 1 1 1 4 4 8 8
3 Nguyen Duoc Lap 1 0 0 0 1 4 1 8
4 Dau Doan 1 0 1 0 2 4 2 8

P = pisteet
G = pelattujen pelien lukumäärä
S-B = Sonneborn - Berger pisteet (summattuna voitettujen pelaajien pisteet ja puolet niiden pelaajien pisteistä, joita vastaan pelaaja sai tasapelin)
Bu = Bucholtz pisteet (vastustajien pisteet laskettuna yhteen)


Tulokset kierroksittain :

1. kierros (suomalaiset punaisilla)

Suomi   - Vietnam      
Arto Vaara P - Dau Doan 0 - 1
Olavi Stenman P - Nuong Ngoc Nguyen 1 - 0
Jouni Rämö P - Nhan The Nguyen 0 - 1
Mikko Törnqvist P - Nguyen Duoc Lap 1 - 0
  2 - 2

2. kierros (suomalaiset mustilla)

Suomi   - Vietnam      
Arto Vaara M - Nguyen Duoc Lap 0 - 1
Olavi Stenman M - Nhan The Nguyen 0 - 1
Jouni Rämö M - Dau Doan 0 - 1
Mikko Törnqvist M - Nuong Ngoc Nguyen 1 - 0
  1 - 3

3. kierros (suomalaiset punaisilla)

Suomi   - Vietnam      
Arto Vaara P - Nhan The Nguyen 0 - 1
Olavi Stenman P - Nguyen Duoc Lap 1 - 0
Jouni Rämö P - Nuong Ngoc Nguyen 1 - 0
Mikko Törnqvist P - Dau Doan 1 - 0
  3 - 1

4. kierros (suomalaiset mustilla)

Suomi   - Vietnam      
Arto Vaara M - Nuong Ngoc Nguyen 0 - 1
Olavi Stenman M - Dau Doan 1 - 0
Jouni Rämö M - Nguyen Duoc Lap 1 - 0
Mikko Törnqvist M - Nhan The Nguyen 0 - 1
  2 - 2

Yhteistulos : Suomi - Vietnam 8,0 - 8,0


Indonesian MM-kisojen 20.-26.11.2011 tuloksia

Suomen joukkueseen kuuluvat ilmoittautuneet pelaajat : Olavi Stenman, Jouni Rämö ja Mikko Törnqvist.

Peliajat ovat 60 min + 30 s/siirto. Vastustajien nimissä sukunimi kirjoitettu isoin kirjaimin.

Muiden kuin suomalaistenkin pelaajien tuloksia on laajemmin luettavissa täältä:
http://www.xiangqibowl.net/wxc/

Suomalaisten pöytäkirjat ovat imuroitavissa täältä tai katseltavissa myös alla olevien linkkien avulla. Avaukset on luokiteltu ECCO-tietokannan avulla. ECCO-tietokanta on kuvattu lyhyesti englanniksi täällä.

Pöytäkirjat, väliaikatulokset ja lopulliset tulostaulukot ovat myös ladattavissa täältä. Kuvia kisoista on ladattavissa täältä.

Pöytäkirjojen selaamiseen tarvitaan WXF:n formaattia lukeva ohjelma, esimerkiksi XQStudio. Sen käyttöohjeet löytyvät täältä.

1. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos Pöytäkirja
ABE Hidetoshi 阿部秀俊 Japani Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi 1 - 0 lataa lataa
JIANG Chuan 蒋川 Kiina Jouni Rämö 赖优尼 Suomi 1 - 0 lataa lataa
Olavi Stenman 石天曼 Suomi WONG Wan Heng 黄运兴 Malesia 0 - 1 lataa lataa
 
2. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos Pöytäkirja
Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi Chandra NUGRUHO 努格鲁豪 Indonesia 1 - 0 lataa lataa
Jouni Rämö 赖优尼 Suomi HE Zhimin 何志敏 Italia 0 - 1 lataa lataa
Anuar B H BAKRI 安华 Malesia Olavi Stenman 石天曼 Suomi 1 - 0 lataa lataa
 
3. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos Pöytäkirja
HE Zhimin 何志敏 Italia Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi 1-0 lataa lataa
Chandra NUGRUHO 努格鲁豪 Indonesia Jouni Rämö 赖优尼 Suomi 0-1 lataa lataa
Olavi Stenman 石天曼 Suomi XU Guangya 徐光亚 Japani 0-1 lataa lataa
 
4. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos Pöytäkirja
Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi Dmitry RUMYANTSEV 鲁缅采夫 Venäjä 1-0 lataa lataa
Jouni Rämö 赖优尼 Suomi ABE Hidetoshi 阿部秀俊 Japani 1-0 lataa lataa
OGAWA Hiroshi 小川比吕士 Japani Olavi Stenman 石天曼 Suomi 0-1 lataa lataa
 
5. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos Pöytäkirja
Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi JUAN Ming Chao 阮明昭 Taiwan 0-1 lataa lataa
Aleksandr DEMIN 若敏 Venäjä Jouni Rämö 赖优尼 Suomi 0-1 lataa lataa
Chein Kyi 成举 Myanmar Olavi Stenman 石天曼 Suomi 0-1 lataa lataa
 
6. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos Pöytäkirja
Olavi Stenman 石天曼 Suomi Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi 0-1 lataa lataa
Jouni Rämö 赖优尼 Suomi TENG Siongliang 邓祥年 Itä-Malesia 0-1 lataa lataa
 
7. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos Pöytäkirja
Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi Michael NÄGLER 纳格勒 Saksa 0.5 - 0.5 lataa lataa
Dmitry RUMYANTSEV 鲁缅采夫 Venäjä Jouni Rämö 赖优尼 Suomi 1-0 lataa lataa
LYUU Yin San 吕因三 Myanmar Olavi Stenman 石天曼 Suomi 1-0 lataa lataa
 
8. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos Pöytäkirja
Ivan MINARTA 余仲明 Indonesia Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi 1-0 lataa lataa
Jouni Rämö 赖优尼 Suomi Anuar B. H. BAKRI 安华 Malesia 0.5-0.5 lataa lataa
Uwe FRISCHMUTH 弗里施穆特 Saksa Olavi Stenman 石天曼 Suomi 1-0 lataa lataa
 
9. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos Pöytäkirja
Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi Jouni Rämö 赖优尼 Suomi 1-0 lataa lataa
Olavi Stenman 石天曼 Suomi Xavier GEREMY 惹勒米 Ranska 1-0 lataa lataa
 

Sijoitukset (piste voitosta, puoli tasapelistä)

Nimi Pisteet Kokonaissijoitus Sijoitus ei-kiin/viet. joukosssa
Mikko Törnqvist 4,5 37. 4.
Jouni Rämö 3,5 49. 10.
Olavi Stenman 3 60. 20.

Oulun Älypelikisojen (21.-30.10.2011) tuloksia

Xiangqi-kilpailu su 30.10.2011 :

Peliajat olivat 15 min + 15 s/siirto. Kisoissa pelattiin kaksinkertainen sarja, jossa kukin pelaaja pelasi siis kaikkia muita pelaajia vastaan kaksi kertaa. Voitosta sai pisteen ja tasapelistä puolipistettä.

  Nimi 1 2 3 4 Pisteet
1 Su Yang   1 2 2 5
2 Jouni Tolonen 1   1,5 1 3,5
3 Simo Lehtonen 0 0,5   2 2,5
4 Ville Ainali 0 1 0   1

SM-Kisojen 2011 tuloksia

Kiinalaisen Shakin Ystävät Suomessa r.y. yhteistyössä Konfutse-instituutin kanssa järjesti Konfutse-instituutissa lauantaina 16.4.2011 ja 17.4.2011 viisikierroksisen turnauksen. Mukaan oli saatu jopa 16 pelaajaa. Voittajaksi selvityi Mei Peng (梅鹏), onnittelut voittajalle!

Pelaajien tulokset lopullisessa tulosjärjestyksessä :

  Nimi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 P K M-Buch INGO
1 Mei, Peng   1 1   0.5 1     1               4.5 5 9.5 102
2 Törnqvist, Mikko 0     1   1       1     1       4 5 8.5 149
3 Rumyantsev, Dmitry 0     0.5     1       1 1         3.5 5 9.5 164
4 Stenman, Olavi   0 0.5   1       1     1         3.5 5 9 167
5 Rämö, Jouni 0.5     0         0.5       1   1   3 5 8 141
6 Ojala, Tuomo 0 0           1         1     1 3 5 8 211
7 Mao, Yong     0           0 1       1   1 3 5 5.5 250
8 Wang, Fengli           0     0 1   1   1     3 5 5.5 250
9 Vaara, Arto 0     0 0.5   1 1                 2.5 5 9.5 182
10 Löfström, Elina   0         0 0         1     1 2 5 7 208
11 *Jiang, Ping     0                 1   1     2 3 1 201
12 Zhou, Zhou     0 0       0     0       1   1 5 10.5 250
13 Gao, Yan   0     0 0       0           1 1 5 8 237
14 Yu, Hongjuan             0 0     0       0 1 1 5 8 250
15 *Ren, Hai         0             0   1     1 3 1 225
16 Niinimäki, Pertti           0 0     0     0 0     0 5 6 244

* 2 pelaajaa ei pelannut koko turnausta loppuun.

Selityksiä tuloksista :

  • P = Pisteet
  • K = kierrosten lukumäärä
  • M-Bu = Mediaani-Buchholz pisteet (pelattujen vastustajien pisteiden summa, josta vähennetty suurin ja pienin luku. Vastustajien pelaamattomista kierroksista sai puoli pistettä hyvitystä.)
  • INGO = INGO-luku ennen turnausta (INGO-luvissa pienempi luku on parempi, luokittelemattomille pelaajille laitettu luku 250)

Järjestyksen määräsi:

  1. Saadut pisteet peleistä (1 piste voitosta, puoli pistettä tasapelistä)
  2. Mediaani-Buchholz -pisteet
  3. INGO luku


Tulokset kierroksittain :

1. kierros

Pöytä Punainen Tulos Musta
1 Mei, Peng 1:0 Ojala, Tuomo
2 Ren, Hai 0:1 Rämö, Jouni
3 Törnqvist, Mikko 1:0 Löfström, Elina
4 Mao, Yong 0:1 Rumyantsev, Dmitry
5 Stenman, Olavi 1:0 Zhou, Zhou
6 Wang, Fengli 0:1 Vaara, Arto
7 Jiang, Ping 1:0 Yu, Hongjuan
8 Niinimäki, Pertti 0:1 Gao, Yan

2. kierros

Pöytä Punainen Tulos Musta
1 Vaara, Arto 0:1 Mei, Peng
2 Rämö, Jouni 0:1 Stenman, Olavi
3 Gao, Yan 0:1 Törnqvist, Mikko
4 Rumyantsev, Dmitry 1:0 Jiang, Ping
5 Löfström, Elina 0:1 Wang, Fengli
6 Ojala, Tuomo 1:0 Niinimäki, Pertti
7 Zhou, Zhou 1:0 Ren, Hai
8 Yu, Hongjuan 0:1 Mao, Yong

3. kierros

Pöytä Punainen Tulos Musta
1 Mei, Peng 1:0 Rumyantsev, Dmitry
2 Törnqvist, Mikko 1:0 Stenman, Olavi
3 Gao, Yan 0:1 Rämö, Jouni
4 Mao, Yong 0:1 Vaara, Arto
5 Jiang, Ping 1:0 Zhou, Zhou
6 Wang, Fengli 0:1 Ojala, Tuomo
7 Niinimäki, Pertti 0:1 Löfström, Elina
8 Ren, Hai 1:0 Yu, Hongjuan

4. kierros

Pöytä Punainen Tulos Musta
1 Törnqvist, Mikko 0:1 Mei, Peng
2 Rämö, Jouni 0.5:0.5 Vaara, Arto
3 Stenman, Olavi 0.5:0.5 Rumyantsev, Dmitry
4 Ojala, Tuomo 1:0 Gao, Yan
5 Löfström, Elina 0:1 Mao, Yong
6 Zhou, Zhou 0:1 Wang, Fengli
7 Yu, Hongjuan 1:0 Niinimäki, Pertti

5. kierros

Pöytä Punainen Tulos Musta
1 Mei, Peng 0.5:0.5 Rämö, Jouni
2 Ojala, Tuomo 0:1 Törnqvist, Mikko
3 Vaara, Arto 0:1 Stenman, Olavi
4 Rumyantsev, Dmitry 1:0 Zhou, Zhou
5 Wang, Fengli 1:0 Yu, Hongjuan
6 Mao, Yong 1:0 Niinimäki, Pertti
7 Gao, Yan 0:1 Löfström, Elina

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista :

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) Kerroin
1 Mei, Peng 102-3 4½/5 149 5 109 105-4 (1965) 1:1
2 Törnqvist, Mikko 149-35 4 /5 173 143 147-36 (1671) 3:1
3 Rumyantsev, Dmitry 164-1 3½/5 178 3 158 161-2 (1573) 1:1
4 Stenman, Olavi 167-49 3½/5 171 151 163-50 (1559) 3:1
5 Rämö, Jouni 141-74 3 /5 167 4 157 145-75 (1685) 3:1
6 Ojala, Tuomo 211-5 3 /5 198 2 188 203-6 (1279) 2:1
7 Mao, Yong ---- 3 /5 206 196 196-1 (1328) F1=H
8 Wang, Fengli ---- 3 /5 214 204 204-1 (1272) F1=H
9 Vaara, Arto 182-37 2½/5 168 2 168 178-38 (1454) 3:1
10 Löfström, Elina 208-2 2 /5 204 2 ½ 214 211-3 (1223 ) 1:1
11 Jiang, Ping 199-2 2 /3 210 2 194 198-3 (1314) 3:1
12 Zhou, Zhou ---- 1 /5 196 226 226-1 (1118) F1=H
13 Gao, Yan 230-3 1 /5 202 1 232 231-4 (1083) 1:1
14 Yu, Hongjuan ---- 1 /5 211 241 241-1 (1013) F1=H
15 Ren, Hai 225-1 1 /3 214 1 231 226-2 (1118) 3:1
16 Niinimäki, Pertti 233-2 0 /5 217 267 250-3 ( 950) 1:1

Naisten turnaus 26.02.2011

Peliajat olivat 30+30 min

    1 2 3 4 5 6 7 Pisteet Buchholz Sijoitus
1 Ping Jiang   1   1     1 3   1
2 Elina Löfström 0   1       1 2 5 2
3 Chai Yanru   0     1   1   3 3
4 Dian Yuan 0       1 0   1 5 4
5 Sun Xuemei     0 0 1       3 5
6 Gao Yan       1         1 6
7 Rao Min 0 0 0         0   7

Tulokset kierroksittain :

1. kierros

Dian Yuan - Gao Yan 0 - 1
Elina Löfström - Chai Yanru 1 - 0
Rao Min - Ping Jiang 0 - 1
Sun Xuemei lepovurossa

2. kierros

Ping Jiang - Elina Löfström 1 - 0
Sun Xuemei - Dian Yuan 0 - 1
Chai Yanru - Rao Min 1 - 0
Gao Yan ei jatkanut

3. kierros

Dian Yuan - Ping Jiang 0 - 1
Elina Löfström - Rao Min 1 - 0
Chai Yanru - Sun Xuemei 1 - 0

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista (peliaikoina vain 30+30 min, joten muutokset puolikkaalla kertoimella):

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO)
1 Jiang Ping 201-1 3/3 234 2.5 184 199-2 1307
2 Löfström Elina 208-1 2/3 223 2 207 208-2 1244
3 Chai Yanru ---- 2/3 242 226 226-1 1118
4 Yuan Dian ---- 1/3 263 280 280-1 740
5 Sun Xuemei ---- 0 /2 280 330 300(2)os ----
6 Yan Gao 230-2 1/1 280 1 230 230-3 1090
7 Min Rao 243-2 0 /3 212 0.5 262 246-3 978

Vuoden 2010 tuloksia

Suomi-Vietnam ottelu 20.11.2010

Järvenpään Kiinalainen Shakki r.y. yhteistyössä Vapaaehtoistoiminnankeskus Rinkulan kanssa järjesti lauantaina 20.11.2010 nelikierroksisen Suomen ja Vietnamin joukkueiden välisen ottelun. Mukaan oli saatu 7 pelaajaa molempiin joukkueisiin.

Peliajat olivat 20+20min, joten pelejä ei toimitettu ranking-laskentaan. Pelit pelattiin Vapaaehtoistoiminnankeskus Rinkulan tiloissa Järvenpäässä.

Tapahtumaa sponsoroi myös Vietnamin suurlähetystö.

Suomalaisten pelaajien tulokset (vietnamilaiset pelaajat alla olevan taulukon mukaisesssa järjestyksessä) :

  Vietnamilaiset pelaajat
# Suomi 1 2 3 4 5 6 7 Pisteet Pelien lkm Sonneborn-Berger Buchholz
1 Arto Vaara 1 0,5   1   0   2,5 4 3,75 8,5
2 Tuomo Ojala 0 0   0   0   0 4 0 8,5
3 Olavi Stenman 1     1   1 1 4 4 6 6
4 Jouni Rämö     0 1 1   1 3 4 2 5
5 Mikko Törnqvist 1   0   1   1 3 4 2 5
6 Raimo Lindroos   0 1   1   0 2 4 3 7,5
7 Elina Löfström   0 0     0   0 3 0 9,5

Vietnamilaisten pelaajien tulokset (suomalaiset pelaajat yllä olevan taulukon mukaisesssa järjestyksessä) on esitetty seuraavassa taulukossa.

  Suomalaiset pelaajat
# Vietnam 1 2 3 4 5 6 7 Pisteet Pelien lkm Sonneborn-Berger Buchholz
1 Truyen Van Nguyen 0 1 0   0     1 4 3,5 7,5
2 Nhan The Nguyen 0,5 1       1 1 3,5 4 8 8,5
3 Ai Van Doan       1 1 0 1 3 4 2 5
4 Nuong Ngoc Nguyen 0 1 0 0       1 4 3,5 8,5
5 Nga Nguyen-Pakarinen       0 0 0   0 3 0 4
6 Tam Van Nguyen 1 1 0       1 3 4 5,5 8,5
7 Phuc Van Nguyen     0 0 0 1   1 4 3 7

Tulokset kierroksittain :

1. kierros (Vuorovärein, P=Punainen, M=Musta)

Suomi   - Vietnam      
Arto Vaara M - Tam Van Nguyen 0 - 1
Tuomo Ojala P - Nhan The Nguyen 0 - 1
Olavi Stenman M - Truyen Van Nguyen 1 - 0
Jouni Rämö P - Nuong Ngoc Nguyen 1 - 0
Mikko Törnqvist M - Nga Nguyen-Pakarinen 1 - 0
Raimo Lindroos M - Phuc Van Nguyen 0 - 1
Elina Löfström M - Ai Van Doan 0 - 1
  3 - 4

2. kierros (Vuorovärein, P=Punainen, M=Musta)

Suomi   - Vietnam      
Arto Vaara P - Nhan The Nguyen 0,5 - 0,5
Tuomo Ojala M - Truyen Van Nguyen 0 - 1
Olavi Stenman P - Nuong Ngoc Nguyen 1 - 0
Jouni Rämö M - Nga Nguyen-Pakarinen 1 - 0
Mikko Törnqvist M - Phuc Van Nguyen 1 - 0
Raimo Lindroos P - Ai Van Doan 1 - 0
Elina Löfström P - Tam Van Nguyen 0 - 1
  4,5 - 2,5

3. kierros (Vuorovärein, P=Punainen, M=Musta)

Suomi   - Vietnam      
Arto Vaara M - Truyen Van Nguyen 1 - 0
Tuomo Ojala P - Nuong Ngoc Nguyen 0 - 1
Olavi Stenman M - Tam Van Nguyen 1 - 0
Jouni Rämö P - Phuc Van Nguyen 1 - 0
Mikko Törnqvist M - Ai Van Doan 0 - 1
Raimo Lindroos P - Nga Nguyen-Pakarinen 1 - 0
Elina Löfström M - Nhan The Nguyen 0 - 1
  4 - 3

4. kierros (Vuorovärein, P=Punainen, M=Musta)

Suomi   - Vietnam      
Arto Vaara M - Nuong Ngoc Nguyen 1 - 0
Tuomo Ojala P - Tam Van Nguyen 0 - 1
Olavi Stenman M - Phuc Van Nguyen 1 - 0
Jouni Rämö P - Ai Van Doan 0 - 1
Mikko Törnqvist M - Truyen Van Nguyen 1 - 0
Raimo Lindroos P - Nhan The Nguyen 0 - 1
  3 - 3

Yhteistulos : Suomi - Vietnam 14,5 - 12,5


Euroopan mestaruuskisojen 11.-12.9.2010 tuloksia

Saksan XQ-yhdistys järjesti 11.-12.9. vuoden 2010 Euroopan Mestaruuskisat. Suomesta niihin osallistuivat : Jouni Rämö, Olavi Stenman, Arto Vaara ja Tuomo Ojala.

Tulokset on esitetty lyhyesti seuraavassa taulukossa. Sarakkeihin 1-7 on merkitty kierrosten 1-7 tulokset siten, että ensin on merkitty vastustajan numero, sitten pelaajan väri (r=punainen, b=musta) ja lopuksi lopputulos. Buchholz-luku on laskettu laskemalla yhteen voitettujen vastustajien pisteet ja puolet niiden pelaajien tuloksista, joita vastaan on pelattu tasapeli. Sarakkeeseen NFY on merkitty erikseen mikäli pelaaja ei ole kiinalainen tai vietnamilainen (N), alle 20-vuotias pelaaja (Y) tai naispelaaja (F).

Sijoitus Sukunimi Etunimi Maa Ingo NFY 1 2 3 4 5 6 7 Pisteet Buchholz
1 Dang, Nicolas FRA 63 20r1 25b1 14r1 4b1 3r1 2b0 9r1 6,0 32,5
2 Pu, Fangyao GER 77 5r1 39b1 15r1 3b0 14r1 1r1 11b1 6,0 32,0
3 Huynh, Vinh-Tuong FRA 99 7r1 19b1 18r1 2r1 1b0 9b½ 10r1 5,5 34,0
4 Nguyen, Marc-Antoine FRA 96 9r1 27b1 17r1 1r0 6b1 10b0 15r1 5,0 31,5
5 Xu, WeiGuo NED 112 2b0 33r1 29b1 25r1 8r½ 16b½ 23r1 5,0 29,0
6 Chen, Jun GER 114 8r½ 41b1 10r½ 19b1 4r0 34b1 16r1 5,0 27,5
7 Nguyen, Viet GER 121 3b0 36r½ 38r1 43b1 34r½ 25b1 14r1 5,0 24,5
8 Wang, Hui-Chuan NED 80 6b½ 24r1 11b1 12r½ 5b½ 14b0 20r1 4,5 31,0
9 Chen, Ming NED 119 4b0 23r1 42b1 35r1 12b1 3r½ 1b0 4,5 30,5
10 Xue, Zhong GER 76 11b½ 48r1 6b½ 17r1 16b½ 4r1 3b0 4,5 30,0
11 Liu, Zhenyu GER 112 10r½ 43b1 8r0 26b1 15r1 22b1 2r0 4,5 29,0
12 Lai Hop Duong GER 97 13b½ 26r1 28b1 8b½ 9r0 17r½ 32b1 4,5 28,0
13 Yuen, ShuShang NED 119 12r½ 52b½ 35r0 45b1 37b1 32r½ 28b1 4,5 21,5
14 Weng, Hanming GER 102 53r1 42b1 1b0 21r1 2b0 8r1 7b0 4,0 29,5
15 Han, Shuqing GER 16r1 35b1 2b0 32r1 11b0 39r1 4b0 4,0 29,0
16 Ding, Wa Chong NED 100 15b0 44r1 31b1 18b1 10r½ 5r½ 6b0 4,0 28,5
17 Liu, Yang GER 33b1 47r1 4b0 10b0 27r1 12b½ 18r½ 4,0 27,0
18 Greeuw, Gert NED 134 N 23r1 37b1 3b0 16r0 35b½ 41r1 17b½ 4,0 26,0
19 Sett, Kar Long NED 162 21b1 3r0 48b1 6r0 25b0 37r1 39b1 4,0 26,0
20 Vuibert, Jérome FRA 107 1b0 21r0 51b1 52r1 31b1 30r1 8b0 4,0 25,0
21 Klein, Andreas GER 139 N 19r0 20b1 37r1 14b0 23r0 47b1 36r1 4,0 24,0
22 Rämö, Jouni FIN 138 N 24b½ 31r½ 47b½ 29r1 41b1 11r0 30b½ 4,0 23,5
23 Reinders, Rudolf GER 159 N 18b0 9b0 54r1 48r1 21b1 40r1 5b0 4,0 22,5
24 Meyersieck, Michael GER 161 N 22r½ 8b0 41r0 50b1 47r½ 45b1 34r1 4,0 20,5
25 Tessen, Jörn GER 152 N 51b1 1r0 45b1 5b0 19r1 7r0 26b½ 3,5 28,0
26 Gollmar, Bastian GER 163 N 34r½ 12b0 50r1 11r0 29b1 36b½ 25r½ 3,5 24,0
27 Li, Yung NED 156 46b1 4r0 32b0 42r1 17b0 31r½ 44b1 3,5 23,5
28 Wu, Caifang GER 164 F 41r½ 30b1 12r0 34b0 49r1 35b1 13r0 3,5 23,0
29 Phan, Liem NED 191 38r½ 34b1 5r0 22b0 26r0 49b1 46r1 3,5 23,0
30 Hoffarth, Karsten GER 131 N 40b½ 28r0 36b1 47r1 39b½ 20b0 22r½ 3,5 22,5
31 Huber, Siegfried GER 168 N 52r½ 22b½ 16r0 38b1 20r0 27b½ 43r1 3,5 22,5
32 Vaara, Arto FIN 197 N 42r0 54b1 27r1 15b0 33r1 13b½ 12r0 3,5 22,5
33 Frischmuth, Uwe GER 149 N 17r0 5b0 53r½ 44b1 32b0 52r1 41b1 3,5 20,5
34 Bradler, Stephan GER 149 NY 26b½ 29r0 44b1 28r1 7b½ 6r0 24b0 3,0 27,0
35 Stenman, Olavi FIN 172 N 49r1 15r0 13b1 9b0 18r½ 28r0 40b½ 3,0 25,5
36 Degtyarev, Evgeny GER 166 N 37b0 7b½ 30r0 46r1 52b1 26r½ 21b0 3,0 23,0
37 Geremy, Xavier FRA 192 N 36r1 18r0 21b0 53b1 13r0 19b0 47r1 3,0 23,0
38 Gitter, Richard GER 214 NY 29b½ 40r½ 7b0 31r0 42b0 48r1 53b1 3,0 21,0
39 Gitter, Lucas GER 154 NY 54r1 2r0 52b½ 49b1 30r½ 15b0 19r0 3,0 21,0
40 Kappelhoff, Hubert GER 158 N 30r½ 38b½ 49r½ 41b0 43r1 23b0 35r½ 3,0 20,5
41 De Leeuw, Arnout NED 192 N 28b½ 6r0 24b1 40r1 22r0 18b0 33r0 2,5 27,0
42 Brenner, Markus GER 170 N 32b1 14r0 9r0 27b0 38r1 46b0 45r½ 2,5 23,5
43 Sechting, Martin GER 182 N 44b½ 11r0 46b1 7r0 40b0 50r1 31b0 2,5 23,0
44 Bigalke, Andre GER N 43r½ 16b0 34r0 33r0 48b1 51b1 27r0 2,5 20,5
45 Gitter, Alfred GER 190 N 48b0 53b1 25r0 13r0 51b+ 24r0 42b½ 2,5 20,0
46 Yang, Guang GER F 27r0 50b½ 43r0 36b0 53r1 42r1 29b0 2,5 18,5
47 Doetzkies, Uwe GER 186 N 50r1 17b0 22r½ 30b0 24b½ 21r0 37b0 2,0 24,5
48 Lavallade, Carine FRA 223 NF 45r1 10b0 19r0 23b0 44r0 38b0 54r+ 2,0 20,5
49 Skotnicki, Rikard SWE 198 N 35b0 51r1 40b½ 39r0 28b0 29r0 50b½ 2,0 20,0
50 Ojala, Tuomo FIN 208 N 47b0 46r½ 26b0 24r0 54b+ 43b0 49r½ 2,0 16,5
51 Mi, Gufeng GER 25r0 49b0 20r0 54b1 45r- 44r0 52b1 2,0 16,0
52 Lißner, Joachim GER 197 N 31b½ 13r½ 39r½ 20b0 36r0 33b0 51r0 1,5 23,5
53 Li, Zhongping GER 14b0 45r0 33b½ 37r0 46b0 54r+ 38r0 1,5 18,5
54 Yang, Bo-Hsiang GER 39b0 32r0 23b0 51r0 50r- 53b- 48b- 0,0 18,0

Joukkuekisan tulokset saatiin laskemalla yksilösuoritukset yhteen. Suomi sijoittui joukkuekisassa sijalle 9/17.

Sijoitus Joukkue Ingo Pisteet Buchholz
1 Ranska I 86 16,5 98,0
1 Dang, Nicolas 63 6,0 32,5
3 Huynh, Vinh-Tuong 99 5,5 34,0
7 Nguyen, Marc-Antoine 96 5,0 31,5
 
2 Saksa I 83 15,0 90,0
2 Pu, Fangyao 77 6,0 32,0
10 Xue, Zhong 76 4,5 30,0
13 Lai Hop, Duong 97 4,5 28,0
 
3 Saksa II 109 13,5 86,0
5 Chen, Jun 114 5,0 27,5
11 Liu, Zhenyu 112 4,5 29,0
21 Weng, Hanming 102 4,0 29,5
...
9 Suomi 169 10,5 71,5
17 Rämö, Jouni 138 4,0 23,5
30 Vaara, Arto 197 3,5 22,5
39 Stenman, Olavi 172 3,0 25,5
...
17 Saksa X   3,5 52,5
49 Mi, Gufeng   2,0 16,0
52 Li, Zhongping   1,5 18,5
54 Yang, Bo-Hsiang   0,0 18,0

Konfutse-instituutin kisojen 27.3.2010 tuloksia

Kiinalaisen Shakin Ystävät Suomessa r.y. yhteistyössä Konfutse-instituutin kanssa järjesti Konfutse-instituutissa lauantaina 27.3.2010 viisikierroksisen turnauksen. Mukaan oli saatu jopa 22 pelaajaa.

Pelaajien tulokset :

  Nimi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 P B S-B Sij.
1 Mei Peng   1 1 1                       1       1     5     1
2 Arto Vaara 0     1 1   1   1                           4 16   2
3 Olavi Stenman 0       1 1 1             1                   15.5   3
4 Xiang Yuan 0 0           1         1     1             3 14.5   4
5 Zhang Yuezhou   0 0           1   1       1                 13   5
6 Xiang Gu     0             1   0 1         1           10.5   6
7 Elina Löfström   0 0                       1   1       1     10   7
8 Jiang Ping       0         1         1       1 0         8.5   8
9 Zhu Hai   0     0     0         1       1           2 13.5   9
10 Wu Junru           0         0     1     0       1     7.5   10
11 Tuomo Ojala*         0         1   1                       7   11
12 Wang Changfang*           1         0                 1       5   12
13 Liu Yuanyuan       0   0     0         0.5 1               1.5 10.5 1.75 13
14 Sigin Gaowa     0         0   0     0.5             1       10.5 0.75 14
15 Liu Bin*         0   0           0         1         1 8.5   15?*
16 Pertti Niinimäki* 0     0                                   1   8   16?*
17 Gao Yan*             0   0 1                           7 2 17?*
18 Yang Bo*           0   0             0     1           7 0 18?*
19 Hui Tang*               1                               3   19?*
20 Jonas Jämsen* 0                     0   0                 0 8.5   20?*
21 Rao Min*             0     0                           5   21?*
22 Shi Tingting*                               0               1   22?*

* 10 pelaajaa ei pelannut koko turnausta loppuun.


Tulokset kierroksittain :

1. kierros

Mei Peng Jonas Jämsen 1 - 0
Zhang Yuezhou Tuomo Ojala 1 - 0
Pertti Niinimäki Shi Tingting 1 - 0
Wu Junru Gao Yan 0 - 1
Elina Löfström Rao Min 1 - 0
Hui Tang Jiang Ping 1 - 0
Sigin Gaowa Olavi Stenman 0 - 1
Liu Yuanyuan Zhu Hai 0 - 1
Arto Vaara Xiang Yuan 1 - 0
Wang Changfang Xiang Gu 1 - 0
Yang Bo Liu Bin 0 - 1

2. kierros

Tuomo Ojala Wang Changfang 1 - 0
Zhu Hai Arto Vaara 0 - 1
Pertti Niinimäki Mei Peng 0 - 1
Rao Min Wu Junru 0 - 1
Liu Bin Zhang Yuezhou 0 - 1
Xiang Yuan Liu Yuanyuan 1 - 0
Jonas Jämsen Sigin Gaowa 0 - 1
Jiang Ping Yang Bo 1 - 0
Gao Yan Elina Löfström 0 - 1
Olavi Stenman Xiang Gu 1 - 0

3. kierros

Zhu Hai Gao Yan 1 - 0
Mei Peng Arto Vaara 1 - 0
Sigin Gaowa Jiang Ping 0 - 1
Wang Changfang Jonas Jämsen 1 - 0
Zhang Yuezhou Olavi Stenman 0 - 1
Wu Junru Tuomo Ojala 0 - 1
Xiang Yuan Pertti Niinimäki 1 - 0
Xiang Gu Liu Yuanyuan 1 - 0
Elina Löfström Liu Bin 1 - 0

Yang Bo oli lepovuorossa.

4. kierros

Zhu Hai Zhang Yuezhou 0 - 1
Liu Bin Liu Yuanyuan 0 - 1
Arto Vaara Elina Löfström 1 - 0
Olavi Stenman Mei Peng 0 - 1
Wu Junru Sigin Gaowa 1 - 0
Jiang Ping Xiang Yuan 0 - 1
Yang Bo Xiang Gu 0 - 1

5. kierros

Mei Peng Xiang Yuan 1 - 0
Zhang Yuezhou Arto Vaara 0 - 1
Elina Löfström Olavi Stenman 0 - 1
Xiang Gu Wu Junru 1 - 0
Liu Yuanyuan Sigin Gaowa 0.5 - 0.5
Jiang Ping Zhu Hai 1 - 0

Naisten kisan 20.2.2010 tuloksia

Kaikkien aikojen ensimmäinen, ja siten historiallinen, naisten xiangqi turnaus Suomessa pelattiin Konfutse Instituutissa 20.2.2010.

Ilmoittautuneita oli toistakymmentä mutta suurin osa ilmoittautuneista kiinalaistytöistä ei saapunut paikalle. Onneksi molemmat suomalaiset ja malesialainen Yang Peng Ng eivät pelänneet pakkasta kuten kiinalaiset (kuulemma). Kilpailun tuomarina toimi Sun Jian.

Katteettomat ilmoittautumiset kuitenkin tavallaan sotkivat kisan! Kun pelaamiseen oli varattu aikaa 2,5 tuntia niin miettimisaikana piti käyttää 15+15 min jotta 5 kierroksen kisa olisi mahdollinen. Vasta ensimmäisen kierroksen jälkeen varmistui, että enempää pelaajia ei tule. Tässä vaiheessa siirryttiin käyttämään 30+30 min miettimisaikoja pelaajien suostumuksella mutta tuon nopean 1. kierroksen takia kisa jäi silti laskentakelvottomaksi eli tuloksia ei voi lähettää Saksaan ranking –laskentaan. Harmi! Nyt uudet pelaajat eivät saa vielä vahvuuslukua. Vain Gao Yan’illä on Ingo –luku jonka hän sai viime kesänä. Rouva Li lupasi kuitenkin, että instituutissa järjestetään kaikille avoin kisa 27.3. joten asia hoitunee siellä.

Itse kilpailu oli muuten kaikin puolin onnistunut ja miellyttävä tapahtuma. Kisan jälkeen instituutti tarjosi kaikki mukana olleille illallisen ravintola Grand Shanghai’ssa.

  Nimi 1 2 3 4 Pist. Sij.
1 Gao Yan X 1 1 1 3 1
2 Elina Löfström 0 X 1 1 2 2
3 Elina Toivanen 0 0 X 1 1 3
4 Yang Peng Ng 0 0 0 X 0 4

Vuoden 2009 tuloksia

Jiucheng Properties Cup 18.12.2009-10.1.2010

Jouni Rämö on voittanut 1. kierroksella 19.12. Saksan Stephan Bradlerin ja päässyt 2. kierrokselle.
1. kierroksen pelipöytäkirja löytyy täältä
(Saksan Stephan Bradler punaisilla)
(samansuuntaista tykkiä, pysty vs. vaakatorni)

2. kierrokselle Jouni Rämö on hävinnyt vuoden 2005 Kiinan mestarille Hong Zhi:lle ja karsiutunut jatkosta. 2. kierroksen pelipöytäkirja löytyy täältä
(Jouni punaisilla)
(Screen Horse -avausta, 5. ... H7+6 -variantti)


SM-kisojen 12.-13.12.2009 tuloksia

Peliajat olivat 45 min + 45 s/siirto. Vapaavuorosta sai yhden pisteen.

  Nimi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pisteet Bucholz Sijoitus
1 Sun Jian   0,5 1 1 1 1       4,5 15 1
2 Mei Peng 0,5   1 1 1   1     4,5 14,5 2
3 Mikko Törnqvist 0 0 1     1     1 3   3
4 Jouni Rämö 0 0       0,5   1 1 2,5 15 4
5 Olavi Stenman 0 0         1 0,5 1 2,5 14,5 5
6 Liu Jun 0   0 0,5   1 1     2,5 12 6
7 Tero Riskula   0     0 0 1 1   2 11,5 7
8 Arto Vaara       0 0,5   0 1 0,5 2 8,5 8
9 Tuomo Ojala     0 0 0     0,5 1 1,5   9


Kierroskohtaiset tulokset
1. kierros
Liu Jun Sun Jian 0 - 1
Mei Peng Olavi Stenman 1 - 0
Arto Vaara Jouni Rämö 0 - 1
Mikko Törnqvist Tuomo Ojala 1 - 0
Lepovuorossa: Tero Riskula
 
2. kierros
Sun Jian Mikko Törnqvist 1 - 0
Jouni Rämö Mei Peng 0 - 1
Tero Riskula Liu Jun 0 - 1
Olavi Stenman Arto Vaara ½ - ½
Lepovuorossa: Tuomo Ojala
 
3. kierros
Mei Peng Sun Jian ½ - ½
Tuomo Ojala Jouni Rämö 0 - 1
Mikko Törnqvist Liu Jun 1 - 0
Olavi Stenman Tero Riskula 1 - 0
Lepovuorossa: Arto Vaara
 
4. kierros
Sun Jian Jouni Rämö 1 - 0
Mikko Törnqvist Mei Peng 0 - 1
Olavi Stenman Tuomo Ojala 1 - 0
Arto Vaara Tero Riskula 0 - 1
Lepovuorossa: Liu Jun
 
5. kierros
Sun Jian Olavi Stenman 1 - 0
Tero Riskula Mei Peng 0 - 1
Jouni Rämö Liu Jun ½ - ½
Tuomo Ojala Arto Vaara ½ - ½
Lepovuorossa: Mikko Törnqvist

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista :

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 Sun Jian 88-4 4½/5 131 91 89-5 2077 1:1
2 Mei Peng 107-1 4½/5 137 4 97 102-2 1986 1:1
3 Mikko Törnqvist 150-34 2/4 143 143 149-35 1657 4:1
4 Jouni Rämö 135-72 2½/5 146 3 146 138-73 1734 3:1
5 Olavi Stenman 172-46 2½/5 176 176 173-47 1489 3:1
6 Liu Jun 166-3 1½/4 154 167 166-4 1538 2:1
7 Tero Riskula 261-43 1/4 211 0 236! 256-44 908 4:1
8 Arto Vaara 200-34 1/4 193 218 204-35 1272 4:1
9 Tuomo Ojala 215-2 ½/4 176 ½ 213 214-3 1202 2:1

Otaniemen Harjoituskisan (25.10.2009) tuloksia

Peliajat olivat 45 min + 45 s/siirto ryhmillä A ja C. Ryhmällä B peliajat olivat 30 min + 30 s/siirto.

Ryhmä A (45 min+ 45 s/siirto)
  Nimi 1 2 3 4 Pisteet Bucholz S-B Sijoitus
1 Sun Jian   1 1 0,5 2,5     1
2 Yan Anqing 0   0,5 1 1,5     2-3
3 Jouni Rämö 0 0,5   1 1,5     2-3
4 Mikko Törnqvist 0,5 0 0   0,5     4

Bucholz ja Sonneborn-Berger -vertailu eivät tuo eroa 2. ja 3. sijan suhteen. Värivertailun mukaan Yan Anqing olisi ollut toinen, mutta koska kyseessä oli harjoituskisat asialla ei liene juuri merkitystä.

Ryhmä B (30 min+ 30 s/siirto)
  Nimi 1 2 3 4 Pisteet Bucholz S-B Sijoitus
1 Xia Jiliang   1 1 1 3     1
2 Jukka Tuovinen 0   1 1 2     2
3 Yang Jing 0 0   1 1     3
4 Li Dapeng 0 0 0   0     4

B-ryhmässä pelattiin lyhyemmillä ajoilla, aloitettiin muita myöhemmin ja säännöissä joustettiin muutenkin. Kilpailua ennen myös sovittiin, että ryhmän B tuloksia ei lähetetä INGO-laskentaan.

Ryhmä C (45 min+ 45 s/siirto)
  Nimi 1 2 3 4 Pisteet Bucholz S-B Sijoitus
1 Arto Vaara   0,5 1 1 2,5     1
2 Tuomo Ojala 0,5   0,5 1 2     2
3 Teemu Matvejeff 0 0,5   1 1,5     3
4 Tero Riskula 0 0 0   0     4

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista :

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
Ryhmä A
1 Sun Jian 85-3 2½/3 132 3 99 88-4 2084 3:1
2 Yan Anqing 126-3 1½/3 124 124 125-4 1825 3:1
3 Jouni Rämö 138-71 1½/3 121 1 121 135-72 1755 5:01
4 Mikko Törnqvist 149-33 ½/3 121 ½ 154 150-34 1650 5:01
Ryhmä C
1 Arto Vaara 200-33 2½/3 232 199 200-34 1300 5:01
2 Tuomo Ojala 215-1 2/3 231 2 214 215-2 1195 3:1
3 Teemu Matvejeff 232-6 1½/3 225 225 231-7 1083 4:01
4 Tero Riskula 260-42 0 /3 219 ½ 269 261-43 873 5:01

Oulun Älypelikisojen (16.-25.10.2009) tuloksia

Xiangqi-kilpailu su 18.10.2009 :

Peliajat olivat 15 min + 15 s/siirto.

1. Jouni Rämö 3
2. Jiehan Zhou 2
3. Sauli Huovinen 1
4. Qiyu Zhou 0

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista (peliaikojen lyhyyden vuoksi muutokset puolikkaalla kertoimella) :

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 Rämö Jouni 138-70 3/3 188 3 138 138-71 1734 10:01
2 Zhou Jiehan 196-1 2/3 198 181 194-2 1342 6:01
3 Huovinen Sauli 201-2 1/3 199 216 203-3 1279 6:01
4 Zhou Qiyu ---- 0/3 201   251 251-1os 943 F1=H

Otaniemi Open-turnauksen (3.-4.10.2009) tuloksia

Peliajat olivat 45 min + 45 s/siirto.

Otaniemi Open 3-4.10. 2009 (45 min+ 45 s/siirto)
  Nimi 1 2 3 4 5 6 Pisteet Sonneborn-
Berger
Sijoitus
1 Sun Jian   1 1 1 1 1 5   1
2 Jouni Rämö 0   1 0 1 1 3 5 2
3 Mikko Törnqvist 0 0   1 1 1 3 4 3
4 Timo Aitta 0 1 0   0 1 2   4
5 Olavi Stenman 0 0 0 1   0,5 1,5   5
6 Jukka Tuovinen 0 0 0 0 0,5   0,5   6

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista :

# Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1 Sun Jian 85-2 5 /5 135 5 85 85-3 (2105) 1:1
2 Rämö Jouni 138-69 3 /5 150 3 140 138-70 (1734) 3:1
3 Törnqvist Mikko 152-32 3 /5 150 140 149-33 (1657) 3:1
4 Aitta Timo 168-29 2 /5 150 160 166-30 (1538) 3:1
5 Stenman Olavi 173-45 1½/5 150 170 172-46 (1496) 3:1
6 Tuovinen Jukka 168-41 ½/5 150 190 173-42 (1489) 3:1

Xintai MM-kisojen 29.8.-2.9.2009 tuloksia

Rankingtilanne löytyy tältä englanninkieliseltä sivustolta. Huomaa, että Mikko Törnqvist on listattu kiinalaisella nimellään Deng MingGao.

Paritukset ja pelitulokset on myös listattu pelaajakohtaisesti :
Mikko Törnqvist
Jouni Rämö
Arto Vaara
Osassa sivuista on myös laitettu mukaan pelipöytäkirja linkin "Game" perään.

Kisojen pelipöytäkirjat (kiinankielisinä versioina) ovat imuroitavissa täältä :
word-dokumenttina
ja
XQStudio -ohjelman dokumentteina (pakattuna zip-tiedostona).
XQStudio -ohjelma ja opastus sen käyttöön löytyy täältä.
Kaikkien pelaajien nimet ovat kiinaksi, joten niitä täytyy verrata englanninkielisiin nimiin tämän sivuston avulla.

Peliajat ovat 60 min + 30 s/siirto. Vastustajien nimissä sukunimi kirjoitettu isoin kirjaimin.

1. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos
WONG Wan Heng 黄运兴 Malesia Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi 1 - 0
WU Kui Lin (WU Kew Lin) 吴贵临 Taiwan Jouni Rämö 赖优尼 Suomi 1 - 0
DARYATNO Hardjo 林进强 Indonesia Arto Vaara 瓦尔豆 Suomi 1 - 0
 
2. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos
Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi MATSUNO Youichirou 松野阳一郎 Japani 1 - 0
Jouni Rämö 赖优尼 Suomi Lepovuoro     1 - 0
Arto Vaara 瓦尔豆 Suomi WONG William 黄荣章 USA Itä 0 - 1
 
3. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos
Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi Andreas KLEIN 克莱恩 Saksa 0 - 1
CHIU Yu Kuen 赵汝权 Hongkong Jouni Rämö 赖优尼 Suomi 1 - 0
LI Yachao 李亚超 Kanada Itä Arto Vaara 瓦尔豆 Suomi 1 - 0
 
4. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos
YOKOYAMA Eiichi 横山荣一 Japani Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi 0 - 1
Jouni Rämö 赖优尼 Suomi MAUNG Tin (LIU Siqi) 刘思奇 Myanmar 0.5 - 0.5
SAKUMA Hiroaki 佐久间 宽明 Japani Arto Vaara 瓦尔豆 Suomi 0 - 1
 
5. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos
Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi LUO YuanZhang 罗元章 Kanada Länsi 1 - 0
LI Yachao 李亚超 Kanada Itä Jouni Rämö 赖优尼 Suomi 1 - 0
Arto Vaara 瓦尔豆 Suomi Michael NÄGLER 耐格勒 Saksa 0 - 1
 
6. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos
YU Chu Woon 余祖望 Brunei Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi 0.5 - 0.5
Jouni Rämö 赖优尼 Suomi Chris HANKINSON 韩理思 USA Itä 0.5 - 0.5
Irimia Hapchina 伊里米亚.海波奇纳 Kanada Länsi Arto Vaara 瓦尔豆 Suomi 0.5 - 0.5
 
7. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos
Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi Iwan SETIAWAN 伊万.塞蒂亚万 Indonesia 0 - 1
Markus BRENNER 布莱内 Saksa Jouni Rämö 赖优尼 Suomi 0 - 1
Arto Vaara 瓦尔豆 Suomi Karsten HOFFARTH 霍法特 Saksa 0 - 1
 
8. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos
Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi Jouni Rämö 赖优尼 Suomi 0 - 1
Arto Vaara 瓦尔豆 Suomi UMEZAWA Jirou 梅泽二郎 Japani 0.5 - 0.5
 
9. kierros
Punainen kiinaksi Joukkue Musta kiinaksi Joukkue Tulos
Mikko Törnqvist 邓明高 Suomi SONE Toshihiko 曾根敏彦 Japani 1 - 0
Anuar 安华 Malesia Jouni Rämö 赖优尼 Suomi 0.5 - 0.5
NURHADI DJUMADI WS 努哈迪.尤玛迪 Indonesia Arto Vaara 瓦尔豆 Suomi 0.5 - 0.5

Sijoitukset (2 pistettä voitosta, 1 tasapelistä)

Nimi Pisteet Kokonaissijoitus Sijoitus ei-kiin/viet. joukosssa
Jouni Rämö 9 46. 7.
Mikko Törnqvist 7 62. 17.
Arto Vaara 5 75. 30.

Suomi-Kiina ystävyysyksilökisan 22.8.2009 tuloksia

Kiinalaisen Shakin Ystävät Suomessa r.y. yhteistyössä Konfutse-instituutin kanssa järjesti Konfutse-instituutissa lauantaina 22.8.2009 viisikierroksisen turnauksen. Mukaan oli saatu jopa 24 pelaajaa.

Peliajat olivat 30+30min.

Tapahtuman sponsoreina olivat Kiinan suurlähetystö ja Konfutse-instituutti.

Pelaajien tulokset :

  Nimi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 P B S-B Sij.
1 孙健 Sūn Jiàn   ½ 1                 1     1         1         4.5 *   1      
2 梅鹏 Méi Péng ½         1 1 1       1                         4.5 *   2      
3 Mikko Törnqvist 0     1 1   1                                 1 4 14.5   3      
4 卢晓峰 Lú Xiǎofēng     0   1         1   1               1         4 13   4      
5 王永红 Wáng Yǒnghóng     0 0         1   1           1               3 16   5      
6 徐容建 Xú Róngjiàn   0           0   1 1     1                     3 15.5   6      
7 Jukka Tuovinen   0 0           1         1           1         3 14.5   7      
8 Olavi Stenman   0       1     0                       1   1   3 13.5 5 8      
9 杜勉 Dù Miǎn         0   0 1         1                 1     3 11 5 9      
10 陈波 Chén Bō       0   0             1     1               1 3 11   10      
11 郑禾 Zhèng Hé         0 0             1       1             1 3 10   11      
12 曹德复 Cáo Défù 0 0   0                           1   1         2 16   12      
13 Tuomo Ojala                 0 0 0           1 1             2 13   13      
14 杨景辉 Yáng Jǐnghuī           0 0                 0           1 1   2 10   14      
15 杨二林 Yáng Èrlín 0                             1     1           2** 9.5   15      
16 刘媛媛 Liú Yuányuán                   0       1 0           0 1     2 9 3 16      
17 任海 Rèn Hǎi         0           0   0               1     1 2 9 1 17      
18 高艳 Gāo Yàn                       0 0             0 1   1   2 7   18      
19 刘斌 Liú Bīn                             0           1 1     2** 4   19      
20 徐燕云 Xú Yànyún 0     0     0         0           1             1 15.5   20      
21 Pertti Niinimäki               0               1 0 0 0           1 11   21      
22 饶敏 Ráo Mǐn                 0         0   0     0       1   1 10   22      
23 杨楠 Yáng Nán               0           0       0       0   1 1 8   23      
24 赵翔 Zhào Xiáng     0             0 0           0           0   0 13   24      

* Lisäpeli pelattiin voittajan selvittämiseksi :
Mei Peng - Sun Jian, 0 - 1

** Yang Erlin ja Liu Bin pelasivat vain kolme kierrosta.


Tulokset kierroksittain :

1. kierros

孙健 Sūn Jiàn 徐燕云 Xú Yànyún 1 - 0
高艳 Gāo Yàn 曹德复 Cáo Défù 0 - 1
王永红 Wáng Yǒnghóng 任海 Rèn Hǎi 1 - 0
Jukka Tuovinen 杨景辉 Yáng Jǐnghuī 1 - 0
杜勉 Dù Miǎn 饶敏 Ráo Mǐn 1 - 0
梅鹏 Méi Péng 徐容建 Xú Róngjiàn 1 - 0
杨楠 Yáng Nán Olavi Stenman 0 - 1
赵翔 Zhào Xiáng Mikko Törnqvist 0 - 1
刘媛媛 Liú Yuányuán 杨二林 Yáng Èrlín 0 - 1
卢晓峰 Lú Xiǎofēng 陈波 Chén Bō 1 - 0
刘斌 Liú Bīn Pertti Niinimäki 1 - 0
Tuomo Ojala 郑禾 Zhèng Hé 1 - 0

2. kierros

杨景辉 Yáng Jǐnghuī 徐容建 Xú Róngjiàn 0 - 1
曹德复 Cáo Défù 孙健 Sūn Jiàn 0 - 1
梅鹏 Méi Péng Jukka Tuovinen 1 - 0
任海 Rèn Hǎi Tuomo Ojala 0 - 1
徐燕云 Xú Yànyún 高艳 Gāo Yàn 1 - 0
陈波 Chén Bō 赵翔 Zhào Xiáng 1 - 0
饶敏 Ráo Mǐn 杨楠 Yáng Nán 1 - 0
Mikko Törnqvist 卢晓峰 Lú Xiǎofēng 1 - 0
杨二林 Yáng Èrlín 刘斌 Liú Bīn 1 - 0
Pertti Niinimäki 刘媛媛 Liú Yuányuán 1 - 0
郑禾 Zhèng Hé 王永红 Wáng Yǒnghóng 0 - 1
Olavi Stenman 杜勉 Dù Miǎn 0 - 1

3. kierros

孙健 Sūn Jiàn 杨二林 Yáng Èrlín 1 - 0
梅鹏 Méi Péng 曹德复 Cáo Défù 1 - 0
刘媛媛 Liú Yuányuán 杨景辉 Yáng Jǐnghuī 1 - 0
杨楠 Yáng Nán 高艳 Gāo Yàn 0 - 1
徐容建 Xú Róngjiàn 郑禾 Zhèng Hé 1 - 0
王永红 Wáng Yǒnghóng Mikko Törnqvist 0 - 1
卢晓峰 Lú Xiǎofēng 徐燕云 Xú Yànyún 1 - 0
Tuomo Ojala 陈波 Chén Bō 0 - 1
Jukka Tuovinen 杜勉 Dù Miǎn 1 - 0
刘斌 Liú Bīn 饶敏 Ráo Mǐn 1 - 0
Pertti Niinimäki Olavi Stenman 0 - 1
赵翔 Zhào Xiáng 任海 Rèn Hǎi 0 - 1

4. kierros

徐燕云 Xú Yànyún Jukka Tuovinen 0 - 1
高艳 Gāo Yàn Tuomo Ojala 0 - 1
郑禾 Zhèng Hé 赵翔 Zhào Xiáng 1 - 0
任海 Rèn Hǎi Pertti Niinimäki 1 - 0
杨景辉 Yáng Jǐnghuī 杨楠 Yáng Nán 1 - 0
饶敏 Ráo Mǐn 刘媛媛 Liú Yuányuán 0 - 1
曹德复 Cáo Défù 卢晓峰 Lú Xiǎofēng 0 - 1
Mikko Törnqvist 孙健 Sūn Jiàn 0 - 1
杜勉 Dù Miǎn 王永红 Wáng Yǒnghóng 0 - 1
Olavi Stenman 梅鹏 Méi Péng 0 - 1
陈波 Chén Bō 徐容建 Xú Róngjiàn 0 - 1

Yang Erlin ja Liu Bin pelasivat vain kolme kierrosta.

5. kierros

郑禾 Zhèng Hé 任海 Rèn Hǎi 1 - 0
徐容建 Xú Róngjiàn Olavi Stenman 0 - 1
刘媛媛 Liú Yuányuán 陈波 Chén Bō 0 - 1
杨景辉 Yáng Jǐnghuī 饶敏 Ráo Mǐn 1 - 0
Pertti Niinimäki 高艳 Gāo Yàn 0 - 1
徐燕云 Xú Yànyún 曹德复 Cáo Défù 0 - 1
Tuomo Ojala 杜勉 Dù Miǎn 0 - 1
Jukka Tuovinen Mikko Törnqvist 0 - 1
赵翔 Zhào Xiáng 杨楠 Yáng Nán 0 - 1
孙健 Sūn Jiàn 梅鹏 Méi Péng 0.5 - 0.5
王永红 Wáng Yǒnghóng 卢晓峰 Lú Xiǎofēng 0 - 1

Viiden kierroksen jälkeen sekä Mei Peng:llä että Sun Jian:llä oli 4.5 pistettä. Lisäpeli pelattiin voittajan selvittämiseksi. Tulos:
Mei Peng - Sun Jian 0 -1


Suomi-Kiina ystävyysjoukkuekisan 8.8.2009 tuloksia

Kiinalaisen Shakin Ystävät Suomessa r.y. yhteistyössä Konfutse-instituutin kanssa järjesti Konfutse-instituutissa lauantaina 8.8.2009 kolmikierroksisen Suomen ja Kiinan joukkueiden välisen joukkuekisan. Mukaan oli saatu jopa 11 pelaajaa molempiin joukkueisiin.

Peliajat olivat 40+40min.

Tapahtuman sponsoreina olivat Kiinan suurlähetystö ja Konfutse-instituutti.

Suomalaisten pelaajien tulokset (kiinalaiset pelaajat alla olevan taulukon mukaisesssa järjestyksessä) :

  Kiinalaiset pelaajat
# Suomi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pisteet Pelien lkm Sonneborn-Berger Buchholz
1 Jouni Rämö 1       1             2 2 3 4,5*      
2 Mikko Törnqvist 0   1     1           2 3 3 5      
3 Timo Aitta 0 0         0,5         0,5 3 0,25 4,5      
4 Jukka Tuovinen       0 0   1         1 3 0,5 3,5      
5 Olavi Stenman       1 1     1       3 3 3 3      
6 Raimo Lindroos                   1   1 1 0 0      
7 Arto Vaara   1 0           1     2 3 2 4      
8 Arto Tengvall   0               1 1 2 3 0 2      
9 Tuomo Ojala                     1 1 1 0 0      
10 Timo Riikonen       0               0 1 0 2      
11 Pertti Niinimäki     0     0           0 2 0 3      

* : luku skaalattu ottelumäärää vastaavaksi.

Kiinalaisten pelaajien tulokset (suomalaiset pelaajat yllä olevan taulukon mukaisesssa järjestyksessä) :

  Suomalaiset pelaajat
# Kiina 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pisteet Pelien lkm Sonneborn-Berger Buchholz
1 孙健 Sūn Jiàn 0 1 1                 2 3 2,5 4,5      
2 王永红 Wáng Yǒnghóng     1       0 1       2 3 2,5 4,5      
3 郑禾 Zhèng Hé   0         1       1 2 3 1 4      
4 杨二林 Yáng Èrlín       1 0         1   2 3 2 4      
5 卢晓峰 Lú Xiǎofēng 0     1 0             1 3 1 6      
6 曹德复Cáo Défù   0                 1 1 2 0 3*      
7 徐容建 Xú Róngjiàn     0,5 0               0,5 2 1,25 2,25*      
8 小弥 Xiǎo Mí         0             0 1 0 9*      
9 饶敏 Ráo Mǐn             0         0 1 0 6*      
10 杭州Háng Zhōu           0   0       0 2 0 4,5*      
11 朱海 Zhū Hǎi               0 0     0 2 0 4,5*      

* : luku skaalattu ottelumäärää vastaavaksi.


Tulokset kierroksittain :

1. kierros (suomalaispelaajat punaisilla)

Suomi Kiina  
Jouni Rämö 孙健 Sūn Jiàn 1 - 0
Mikko Törnqvist 曹德复Cáo Défù 1 - 0
Timo Aitta 徐容建 Xú Róngjiàn ½ - ½
Jukka Tuovinen 卢晓峰 Lú Xiǎofēng 0 - 1
Olavi Stenman 小弥 Xiǎo Mí 1 - 0
Raimo Lindroos 杭州Háng Zhōu 1 - 0
Arto Vaara 饶敏 Ráo Mǐn 1 - 0
Arto Tengvall 王永红 Wáng Yǒnghóng  0 - 1
Tuomo Ojala 朱海 Zhū Hǎi 1 - 0
Timo Riikonen 杨二林 Yáng Èrlín 0 - 1
Pertti Niinimäki 郑禾 Zhèng Hé 0 - 1
  6,5 - 4,5

2. kierros (suomalaispelaajat mustilla)

Suomi Kiina  
Jouni Rämö 卢晓峰 Lú Xiǎofēng 1 - 0
Mikko Törnqvist 郑禾 Zhèng Hé 1 - 0
Timo Aitta 孙健 Sūn Jiàn 0 - 1
Jukka Tuovinen 徐容建 Xú Róngjiàn 1 - 0
Olavi Stenman 杨二林 Yáng Èrlín 1 - 0
Arto Vaara 王永红 Wáng Yǒnghóng  1 - 0
Arto Tengvall 朱海 Zhū Hǎi 1 - 0
Pertti Niinimäki 曹德复Cáo Défù 0 - 1
  6 - 2

3. kierros (Vuorovärein, P=Punainen, M=Musta)

Suomi Kiina  
Mikko Törnqvist (M) 孙健 Sūn Jiàn 0 - 1
Timo Aitta (P) 王永红 Wáng Yǒnghóng  0 - 1
Jukka Tuovinen (P) 杨二林 Yáng Èrlín 0 - 1
Olavi Stenman (P) 卢晓峰 Lú Xiǎofēng 1 - 0
Arto Vaara (M) 郑禾 Zhèng Hé 0 - 1
Arto Tengvall (M) 杭州Háng Zhōu 1 - 0
  2 - 4

Yhteistulos : Suomi - Kiina 14,5 - 10,5


Sörnaisten kisojen 1.8.2009 tuloksia

Timo Aitta järjesti yhteistyössä Michelle Vuoren kanssa 1.8.2009 kisan KiinaKeskuksessa, joka sijaitsee Sörnäisissä Helsingissä osoitteessa Kinaporinkatu 2 D.

Peliajat olivat 25+25min.

# Nimi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pisteet Buchholz Sonneborn-Berger Sijoitus
1. Mikko Törnqvist   1 1 1     1   1 5     1.
2. 孙健 Sūn Jiàn 0   1   1 1 1     4     2.
3. Jouni Rämö 0 0 1 1   1       3     3.
4. Timo Aitta 0   0   0,5     1 1 2,5 14   4.
5. 曹德复Cáo Défù   0   0,5 1   1 0   2,5 10,5 3,25 5.
6. Olavi Stenman   0 0     1   1 0,5 2,5 10,5 2,75 6.
7. Arto Vaara 0 0     0   1 1   2 13,5   7.
8. Jukka Tuovinen       0 1 0 0   1 2 11   8
9. Tuomo Ojala 0     0   0,5   0 1 1,5     9.

Helsingin Mestaruuskisojen 25.1.2009 tuloksia

Mestaruuden voitti maksimituloksella 5/5 Sun Jian (孙健) !

Peliajat olivat 30+30 minuuttia.

1. kierros
Sun Jian - Jukka Tuovinen 1 - 0
Mikko Törnqvist- Arto Vaara 1 - 0
Olavi Stenman-Jouni Rämö 0 - 1
Lepovuorossa: Tero Riskula
   
2. kierros
Jouni Rämö-Sun Jian 0 - 1
Tero Riskula-Mikko Törnqvist 0 - 1
Arto Vaara Olavi Stenman ½ - ½
Lepovuorossa: Jukka Tuovinen
   
3. kierros
Sun Jian - Tero Riskula 1 - 0
Mikko Törnqvist-Jouni Rämö 1 - 0
Jukka Tuovinen-Arto Vaara 0 - 1
Lepovuorossa: Olavi Stenman
   
4. kierros
Arto Vaara-Sun Jian 0 - 1
Olavi Stenman-Mikko Törnqvist 0 - 1
Tero Riskula-Jukka Tuovinen 0 - 1
Lepovuorossa: Jouni Rämö
   
5. kierros
Sun Jian-Mikko Törnqvist 1 - 0
Jouni Rämö-Tero Riskula 1 - 0
Jukka Tuovinen-Olavi Stenman 0 - 1
Lepovuorossa: Arto Vaara
   
  Nimi 1 2 3 4 5 6 7 Pisteet Buchholz Sijoitus
1. Mikko Törnqvist   1   1 1 1 0 4   2.
2. Jouni Rämö 0 1     1 1 0 3   3.
3. Jukka Tuovinen     1 0 0 1 0 2   6.
4. Arto Vaara 0   1 1 0,5   0 2,5 13,5 4.
5. Olavi Stenman 0 0 1 0,5 1     2,5 11,5 5.
6. Tero Riskula 0 0 0     1 0 1   7.
7. SUN Jian 1 1 1 1   1   5   1.

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista :

  Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1. Sun Jian   5/5 141   91 91-1ob (2063) F1=H
2. Mikko Törnqvist 163-29 4 /5 163 133! 158-30 (1594) 5:1
3. Jouni Rämö 141-67 2 /4 147 147 142-68 (1706) 8:1
4. Arto Vaara 204-31 1½/4 163 ½ 175! 200-32 (1300) 7:1
5. Olavi Stenman 174-42 1½/4 154 1 167 173-43 (1489) 8:1
6. Jukka Tuovinen 168-39 1 /4 171 2 196 171-40 (1503) 8:1
6. Tero Riskula 260-41 0 /4 210 0 260 260-42 (880) 8:1

Vuoden 2008 tuloksia

Pekingin älypelikisojen 3.10.-18.10.2008 tuloksia

Pekingissä pelattiin 1. IMSA:n järjestämät älypelikisat.

Kiinalaiset ja vietnamilaiset tarjosivat tälläkin kertaa ylivoimaisen vastuksen, mutta Suomen joukkue pärjäsi melko hyvin eurooppalaisia vastaan.

Oli myös ilahduttavaa havaita, että uusia ei-kiinalaisten pelaajien maita oli saatu mukaan : mm. Venäjä, Ukraina sekä Etelä-Korea.

Miesten yksilökisat
Peliaika : 60 min + 30 s/siirto
Pelit 7.-11.10.2009
Sijoitus Nimi Maa Pisteet
1 Xu Yinchuan CHN 17
2 Hong Zhi CHN 16
3 Look Kongdwa MAS 13
4 Nguyen Thanh Bao VIE 13
5 Lei Kamfum MAC 12
6 Chong Heungming PHI 12
7 Wong Hok Him HKG 12
8 Nguyen Hoang Lam VIE 12
9 Yang Dhung Yu TPE 12
10 Setiawan INA 11
11 Chou Sai Kit HKG 11
12 Tou Kongvai MAC 11
13 Zheng,Ximing CAN 11
14 Chiang Chung Hao TPE 11
15 Ye Rongguang NED 10
16 Pu Fangyao GER 10
17 Chan Heanwei MAS 10
18 Shen Gary Hao USA 10
19 Tse Richard USA 10
20 Bunyamin INA 10
21 Yong Kiat Choo SIN 10
22 Dang Nicolas FRA 10
23 Phung Kim Dang FRA 10
24 Heng Chamnan CAM 9
25 He Zhimin ITA 9
26 Vithaya J. THA 9
27 Lu Liangcheng ARG 9
28 Chen Fazuo GBR 9
29 Yan Chaofeng ROU 9
30 Loo Swee Tian SIN 8
31 Lee Fahban BRU 8
32 T. Hattori JPN 8
33 Hsu Wei Kuo NED 8
34 Rui Guo AUS 8
35 Gladishev Dmitriy RUS 8
36 Volodymyr Korsak UKR 8
37 Gu Yi Qing CAN 7
38 Yi Kam Siu HON 7
39 Si Li AUS 7
40 Jouni Rämö FIN 7
41 Joern Tessen GER 7
42 P.Luckboonyoung GBR 6
43 Demin Aleksandr RUS 6
44 Sone Toshihiko JPN 6
45 Viktor Shevchuk UKR 6
46 Jung Won Seok KOR 6
47 Mikko Törnqvist FIN 5
48 Kim Baro KOR 4
49 Aqil Abdul Qader UAE 2
Miesten joukkuekisa
Peliaika : 60 min + 30 s/siirto
Pelit 13.-17.10.2009
Sijoitus Maa Pelaaja 1 Pelaaja 2 Pelaaja 3 Pisteet
1 CHN Lv Qin Zhao Guorong Sun Yongzheng 17
2 VIE Nguyen Hoang Lam Nguyen Thanh Bao Trenh A Sang 16
3 HKG Chiu Yu Kuen Chou Sai Kit 12
4 USA Mou Hai Qin Cai Yi Lu Ji Zhung Gi 12
5 SIN Ng Jun Ming Tsung Han Woo 10
6 GBR Chen Fazuo ChunLong Huang 10
7 INA Bunyamin Setiawan 9
8 TPE Chen Ching Wen Zhao I Fan Juan Ming Chao 9
9 NED Ye Rongguang Wang Huichuan Hsu Wei Kuo 9
10 CAN Fong William L. Kei Cheong Leo Tak Yau P.Sung 9
11 FRA Dang Nicolas Phung Kim Dang VUIBERT Jérome 8
12 MAC Chan Iekchon Wong Sekchio Lei Hanghong 8
13 GER Joern Tessen Pu Fangyao Andreas Klein 8
14 JPN Shoshi Kazuharu Matsuno Yoichiro Tanaka Atsushi 8
15 AUS Haifeng Pan Gaoyang Zhang 8
16 FIN Jouni Ramo Mikko Tornqvist 5
17 RUS Galochkin Sergey Zorin Daniil Gladishev Dmitriy 4
18 UKR Viktor Shevchuk Oleksandr Pylypchuk Volodymyr Korsak 0

Miesten pikapelit
Peliaika : 10 min + 10 s/siirto
Pelit 4.-6.10.2009
Sijoitus Nimi Maa Pisteet
1 Wang Yang CHN 17
2 Jiang Chuan CHN 15
3 Chiu Yu Kuen HKG 13
4 Kng Ter Yong SIN 12
5 Mou,Hai Qin USA 12
6 Chiang,Chung-Hao TPE 12
7 Chen,Li-Feng TPE 11
8 Lu,Liangcheng ARG 11
9 Wong Hok Him HKG 11
10 Nguyen Thanh Bao VIE 11
11 Nguyen Vu Quan VIE 11
12 Gaoyang Zhang AUS 10
13 Phung Kim Dang FRA 10
14 He Zhimin ITA 10
15 Pu Fangyao GER 10
16 Ye Rongguang NED 10
17 Ji,Jia Qing USA 10
18 Dang Nicolas FRA 9
19 Ho Shing Kin CAN 9
20 Choi Houwa MAC 9
21 Chan Chioweng MAC 9
22 Lin Junwei CAN 9
23 Chen Fazuo GBR 9
24 Yang Chounmyint MYA 8
25 Hsu Wei Kuo NED 8
26 Jouni Ramo FIN 8
27 Yin Xianyun MYA 7
28 Mikko Tornqvist FIN 7
29 Yi Kam Siu HON 7
30 Galochkin Sergey RUS 7
31 Shijie Zhu AUS 7
32 Yamanaka Joji JPN 7
33 Andreas Klein GER 6
34 Kumano Kazunobu JPN 6
35 Zorin Daniil RUS 5
36 Viktor Shevchuk UKR 5
37 Volodymyr Korsak UKR 4

Otaniemi Open-turnauksen (6.-7.9.2008) tuloksia

Tämänvuotinen Otaniemi Open turnaus pelattiin kahtena eri turnauksena sillä osanottajamäärä uhkasi taas jäädä pieneksi ja kaikille ei sopinut kaksipäiväinen kisa. Kumpanakin päivänä pelattiin erillinen neljän pelaajan täysi turnaus.

Lauantai 6.9.2008

1. kierros
Timo Aitta - Jouni Rämö ½ - ½
Mikko Törnqvist - Tero Riskula 1 - 0
   
2. kierros
Mikko Törnqvist - Timo Aitta ½ - ½
Tero Riskula - Jouni Rämö 0 - 1
   
3. kierros
Jouni Rämö - Mikko Törnqvist 0 - 1
Timo Aitta - Tero Riskula 1 - 0
   

Sunnuntai 7.9.2008

1. kierros
Jouni Rämö - Jukka Tuovinen ½ - ½
Arto Vaara - Mikko Törnqvist 0 - 1
   
2. kierros
Jouni Rämö - Arto Vaara 1 - 0
Jukka Tuovinen - Mikko Törnqvist 1 - 0
   
3. kierros
Mikko Törnqvist - Jouni Rämö 0 - 1
Arto Vaara - Jukka Tuovinen 0 - 1

Lauantain 6.9.2008 tulokset

  Nimi 1 2 3 4 Pisteet Sijoitus
1. Mikko Törnqvist   0,5 1 1 2,5 1.
2. Timo Aitta 0,5   0,5 1 2 2.
3. Jouni Rämö 0 0,5   1 1,5 3.
4. Tero Riskula 0 0 0   0 4.

Sunnuntain 7.9.2008 tulokset

  Nimi 1 2 3 4 Pisteet Sijoitus
1. Jouni Rämö   0,5 1 1 2,5 1.-2. (jaettu)
2. Jukka Tuovinen 0,5   1 1 2,5 1.-2. (jaettu)
3. Mikko Törnqvist 0 0   1 1 3.
4. Arto Vaara 0 0 0   0 4.

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista :

Lauantain kisan jälkeen:

  Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1. Mikko Törnqvist 162-25 2½/3 174 2 141 160-26 (1580) 10:1
2. Timo Aitta 169-28 2 /3 174 158 168-29 (1524) 10:1
3. Jouni Rämö 142-63 1½ /3 174 174 145-64 (1685) 10:1
4. Tero Riskula 260-40 0 /3 210 0 260 260-41 ( 880) 10:1

Sunnuntain kisan jälkeen:

  Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1. Jouni Rämö 145-64 2½/3 164 2 130 144-65 (1692) 10:1
2. Jukka Tuovinen 172-38 2½ /3 170 136! 168-39 (1524) 9:1
3. Mikko Törnqvist 160-26 1/3 162 178 162-27 (1566) 10:1
4. Arto Vaara 204-30 0 /3 156 0 206 204-31 (1272) 10:1

Järvenpään pikapeliturnauksen 16.08.2008 tuloksia

Peliajat olivat 5+5 minuuttia.

  Nimi 1 2 3 4 Pisteet Sijoitus
1. Mikko Törnqvist   1 1 1 3 1.
2. Timo Aitta 0   0 0,5 0,5 3. (jaettu)
3. Arto Vaara 0 1   1 2 2.
4. Raimo Lindroos 0 0,5 0   0,5 3. (jaettu)

SM-kisat 14.-15.6.2008 tuloksia

Peliajat :
45 min + 45 s/siirto 40. siirtoon asti, jonka jälkeen 15 min lisättiin pelaajien aikaan sekä pelattiin loppupeli giljotiinimoodissa.

1. kierros
Tolonen - Stenman 0 - 1
Vaara - Aitta 0 - 1
Törnqvist - Zhang 1 - 0
Lepovuorossa: Riskula
   
2. kierros
Aitta - Törnqvist ½ - ½
Stenman - Riskula 1 - 0
Vaara - Tolonen 0 - 1
Lepovuorossa: Zhang
   
3. kierros
Stenman - Aitta 1 - 0
Zhang - Tolonen 0 - 1
Riskula - Törnqvist 0 - 1
Lepovuorossa: Vaara
   
4. kierros
Törnqvist - Stenman 1 - 0
Tolonen - Riskula 1 - 0
Zhang - Vaara 0 - 1
Lepovuorossa: Aitta
   
5. kierros
Tolonen - Törnqvist 0 - 1
Aitta - Zhang 1 - 0
Riskula - Vaara 0 - 1
Lepovuorossa: Stenman
   
  Nimi 1 2 3 4 5 6 7 Pisteet Buchholz Sijoitus
1. Mikko Törnqvist   1 0,5 1   1 1 4,5   1.
2. Olavi Stenman 0 1 1 1   1   4   2.
3. Timo Aitta 0,5 0 1   1   1 3,5   3.
4. Jouni Tolonen 0 0     1 1 1 3 13,5 4.
5. Arto Vaara     0 0 1 1 1 3 11,5 5.
6. Tero Riskula 0 0   0 0 1   1 15,5 6.
7. ZHANG Lei 0   0 0 0   1 1 15 7.

Lasketut INGO-luokitukset tuloksista :

  Nimi F-vanha Pisteet Taso Odotus H F-uusi (*ELO) kerroin
1. Mikko Törnqvist 180-24 4½/5 185 3 145! 162-25 (1566) spec.
2. Olavi Stenman 181-41 3 /4 173 148! 174-42 (1482) 4:1
3. Timo Aitta 170-27 2½ /4 179 167 169-28 (1517) 4:1
4. Jouni Tolonen 147-38 3 /5 177 4 167 152-39 (1636) 3:1
5. Arto Vaara 203-29 2 /4 207 2 207 204-30 (1272) 4:1
6. Tero Riskula 260-39 0 /4 210 0 260 260-40 (880) 4:1
7. ZHANG Lei ---- 0 /4 203 0 253 253-1os ( 929) F1=H

Helsingin mestaruusturnaus 27.1.08

Peliajat : 30 min + 30 min

Sija

Nimi

Palkintosija

BU

SB

Progr

Ratingiin

1

Jouni Tolonen

5/5

 

 

 

5/5

2

Jukka Tuovinen

3/5

14

6

1-0-1

3/5

3

Timo Aitta

3/5

14

6

1-0-0

3/5

4

Zhou Boya

3/5  *

13

 

 

2/4

5

Jouni Rämö

3/5

11

 

 

3/5

6

Olavi Stenman

2/5

14

 

 

2/5

7

Mikko Törnqvist

2/5

12

 

 

2/5

8

Tero Riskula

1/5  *

10

 

 

0/4

9

Arto Vaara

1/3  * **

  6

 

 

0/2

  • *  1 piste vapaakierrokselta,   ** Vaara joutui keskeyttämään toisen kierroksen jälkeen flunssan takia

Vuoden 2007 tuloksia

Macaon maailmanmestaruuskisojen 2007 tuloksia

Suomalaisten sijoitukset  saksalaisen sivuston mukaan:

Jouni Rämö, Järvenpää  48.  4p
Mikko Törnqvist, Espoo  55. 3,5p
Arto Vaara, Järvenpää    62. 2,5
Olavi Stenman, Helsinki  64   2p
Pelaajia kaikkiaan 66.

Joukkuekisassa joutui Suomen joukkue Jouni ja Arto tyytymään 22. eli viimeiseen sijaan sijoitusluvulla 110.

Ei-kiinalais- tai -vietnamilaissyntyisten sarjassa Jouni oli 5. - eli palkintosijalla.
Mainittakoon, että tässä sarjassa oli 19 pelaajaa, joista 16 miehittivät kaikkien pelaajien sarjassa 16 viimeistä sijaa!

Suomalaistilanteet kierroksittain Macaon MM:stä:

- 1. kierroksella kaikki suomalaiset hävisivät
*****Suomalaisten pistetilanne: kaikilla 0 pistettä
- 2. kierroksella Mikko voitti Olavin,  muut  hävisivät
*****Suomalaisten pistetilanne: Mikko 1, muut 0
- 3. kierroksella Arto ja Jouni voittivat,  muut  hävisivät
***** Suomalaisten pistetilanne: Mikko, Arto ja Jouni 1, Olavi 0
- 4. kierroksella Jouni voitti Mikon, Olavi tasapeli,  Arto hävisi
***** Suomalaisten pistetilanne: Jouni 2, Mikko ja Arto 1, Olavi 0,5
- 5. kierroksella  Mikko voitti, Jouni tasapeli,  Arto ja Olavi hävisivät
***** Suomalaisten pistetilanne: Jouni 2,5, Mikko 2, Arto 1, Olavi 0,5
- 6. kierroksella  Arto ja Olavi voittivat,  muut  hävisivät
***** Suomalaisten pistetilanne: Jouni 2,5, Mikko ja Arto 2, Olavi 1,5
- 7. kierroksella  Arto, Jouni  ja Mikko pelasivat tasan,  Olavi  hävisi
***** Suomalaisten pistetilanne: Jouni 3, Mikko ja Arto 2,5, Olavi 1,5
- 8. kierroksella  Jouni voitti, Olavi pelasi tasan, Arto  ja Mikko hävisivät
***** Suomalaisten pistetilanne: Jouni 4, Mikko ja Arto 2,5, Olavi 2
- 9. kierroksella  Mikko voitti, muut  hävisivät
***** Suomalaisten lopullinen pistetilanne: Jouni 4/9, Mikko 3,5, Arto 2,5 ja Olavi 2


Kisojen tuloksia voi katsoa ainakin saksalaissivulta:
 http://www.xiangqi-braunschweig.de/wm-ergebnisse/

Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle

Oulun älypelifestivaalit 2007

Su 2.9.07 kiinalainen shakki :
  • Tero Riskula on sijoittunut kolmanneksi viiden pelaajan joukossa.

  • Järvenpään Heinä-07 turnauksen 7.7.07 tulokset ja Rating.    30min+30min.

       Pelaaja                   F-old    pnts.   lvl. exp.    H    F-new    (*ELO)  coeff.
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------
     1 Liu Jun                 171-02    3½/5  177   3    157   166-03   (1538)   2:1
     2 Timo Aitta             175-25   3½/5  176   2½  156   172-26   (1496)   6:1
     3 Raimo Lindroos      186-59   3 /5   174   2    164   183-60   (1419)   6:1
     4 Jukka Tuovinen     171-36   2 /5   177   3    187   173-37   (1489)   6:1
     5 Mikko Törnqvist     184-21   2 /5   175   2     185   184-22   (1412)   6:1
     6 Olavi Stenman      170-38   1 /5   177   3     207   175-39   (1475)   6:1

    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle

    Otaniemen kevätturnauksen 1-3.6.2007 tulokset

    Otaniemen tämänkeväinen turnaus oli pelaajamäärältään pettymys! Vain 5 pelaajaa oli mukana. Macaon kisaehdokkaista vain Mikko Törnqvist ja Arto Vaara olivat mukana. Jouni Rämöllä oli työvuoro. Jorma Rossi ja Päivi Walta eivät vastanneet kilpailukutsuun.

    Koska pelaajia oli niin vähän, saimme pelatuksi lähes täyden turnauksen. Tero Riskula ei päässyt lauantaina tulemaan joten häneltä jäi yksi peli pelaamatta. Arto Vaara halusi sunnuntaina levätä pelattuaan kolme pitkää peliä. Artolle ja Terolle merkittiin keskinäisen pelin sijaan ½ pistettä lepovuorosta. Muut pelit pelattiin.

    Miettimisaikana oli ensin 30 siirtoa / 1 tunti. Sen jälkeen lisättiin 30 minuuttia loppupeliin. Tällöin yksi kierros kesti korkeintaan 3 tuntia. Pariisin MM-kisoissa 2005 ensimmäinen vaihe oli 25 siirtoa / 1 tunti. Käytetty aika tuntui järkevältä ja toivottavasti se toimi myös hyvin tulevien MM-kisojen harjoituksena

     

    Nimi

    1

    2

    3

    4

    5

    Pist.

    Sij.

    1

    Timo Aitta

     

    1

    1

    1

    1

    4

    1.

    2

    Olavi Stenman

    0

     

    1

    1

    1

    3

    2.

    3

    Mikko Törnqvist

    0

    0

     

    1

    1

    2

    3.

    4

    Arto Vaara

    0

    0

    0

    ½

    -

    ½

    4-5.

    5

    Tero Riskula

    0

    0

    0

    -

    ½

    ½

    4-5.


    Otaniemen kevätturnaus 1-3.6. Ranking-pisteet!
    Pl player            F-old     pnts. lev. exp.  H    F-new    (*ELO)   coeff.
    -----------------------------------------------------------------------------
     1 Timo Aitta        179-24    4 /4  197   2½  147!  175-25   (1475)    7:1
     2 Olavi Stenman     171-37    3 /4  189   2½  164   170-38   (1510)    8:1
     3 Mikko Törnqvist   183-20    2 /4  189   2   189   184-21   (1412)    8:1
     4 Arto Vaara        205-26    0 /3  170    ½  220   206-27   (1258)   10:1
     5 Tero Riskula      260-37    0 /3  210   0   260   260-38   ( 880)   10:1
    ---------------------------------------------------------------------

    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle

    Helsingin mestaruusturnaus 27.1.2007

    half rated (quickplay 30min)

       player                   F-old      pts.  niv . exp.  H    F-new   (*ELO)  coeff.
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------
     1 Tuovinen Jukka      172-35    4 /5  196   3½  166   171-36   (1503)   6:1
     2 Vaara Arto            211-25    4 /5  205   2    175!  205-26   (1265)   5:1
     3 Törnqvist Mikko     182-19     3 /5  198   3½  188   183-20   (1419)   6:1
     4 Aitta Timo            178-23    3 /5  197   3½  187   179-24   (1447)   6:1
     5 Matvejeff Teemu    233-5      1 /5  198   1    228   232-6   (1076)   4:1
     6 Riskula Tero        259-36    0 /5  214   0   264   260-37   ( 880)   6:1
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------

    Kiitos Terolle ja Timolle järjestelyistä!

    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle

    Vuoden 2006 tuloksia

    Harjoituskisat 26.11.2006 tuloksia

      Väkeä tuli tas valitettavan vähän. Pelasimme täyden turnauksen ennalta ilmoitetuilla ajoilla (20min+10sek/s). Osanottajia oli vain 5 kpl. Tämä oli siis viimeinen kerta kun saimme "nauttia" Yu Lei'n taidoista. Hän palaa Kiinaan ensi maanantaina. Toivottavasti näemme hänet vielä joskus. Ainakin hän kertoi viihtyneensä Suomessa. Kotijoukot koostuivat taas tutuista kasvoista. Mikko ja Olavi olivat (tietenkin) taas paikalla ja ilokseni myös Päivi ehti mukaan. Ilmeisesti hänen kiireensä alkavat helpottaa.

      1. Yu Lei              X  1  1   1  1     4/4
      2. Mikko Törnqvist  0  X  ½  1  1   
      3. Timo Aitta         0  ½  X  ½  1   2
      4. Olavi Stenman    0  0  ½  X  1   
      5. Päivi Walta      0  0  0  0  X    0

    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle

    Kiinalaisen shakin Suomen mestaruus 2006

    Järjestetty Otaniemessä Espoossa 11.-12.11.2006

    Kiinalaisen shakin Suomen Mestaruuden 2006 voitti Yu Lei maksimituloksella.
    Kiisys onnittelee!
    1.                   Yu Lei                                 5/5                  !!!

    2.                   Mikko Törnqvist                  4

    3.                   Jukka Tuovinen                   3                    (17)

    4.                   Olavi Stenman                     3                    (10)

    5.                   Jouni Rämö                         2½                 (12)

    6.                   Arto Tengvall                       2½                 (8½)

    7.                   Timo Aitta                           2                    (16)

    8.                   Han Shike                      2                    (11½)

    9.                   Tero Riskula                        1

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     

    Helsinki + Otaniemi, Finland 11.11.-12.11.2006  Thinking time 30min+30sec/move until 60 moves and then 15min  XQ-tournament. of  Finnish Championship Leader Tero Riskula.

    Name

    Result

    Rate

    Buh

    Plc

    LY

    MT

    JT

    OS

    JR

    AT

    TA

    SH

    TR

    Lei Yu

       5/5

     5

       -

     I

    F

    1

    1

    -

    1

    -

    1

    1

    -

    Mikko Törnqvist

       4

    4

       -

     II

    0

    I

    1

    1

    -

    -

    1

    -

    1

    Jukka Tuovinen

       3

    3

     17

    III

    0

    0

    N

    1

    1

    1

    -

    -

    -

    Olavi Stenman

       3*

    2

     10

     4

    -

    0

    0

    N

    -

    -

    -

    1

    1

    Jouni Rämö

      2 ½*

      12½

     5

    0

    -

    0

    -

     I

    1

    ½

    -

    -

    Arto Tengvall 

       2½*

     

     6

    -

    -

    0

    -

    0

    S

    ½

    -

    1

    Timo Aitta 

       2

    2

      16

     7

    0

    0

    -

    -

    ½

    ½

    H

    1

    -

    Shike Han 

       2*

    1

       11

     8

    0

    -

    -

    0

    -

    -

    0

     XQ

    1

    Tero Riskula 

       1*

    0

        -

     9

    -

    0

    -

    0

    -

    0

    -

    0

    SM

    * free round =1 point, not for rating

    ============================================================================

     Finnish Championship, Helsinki & Otaniemi, 11/2006
    --------------------------------------------------------------------------
    half rated (due to quickplay games)

    pl player                 F-old     pts.  lev.  exp.   H     F-new     (*ELO)   coeff.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------
     1 Lei Yu                  ----       5 /5  137          87     87-1ob    (2091)   F1=H
     2 Mikko Törnqvist   194-18   4 /5   177   1½  147!   182-19    (1426)    3:1
     3 Jukka Tuovinen    177-34   3 /5   157   1½  147!   172-35    (1496)    5:1
     4 Olavi Stenman     171-36   2 /4   174   2      174    171-37    (1503)     8:1
     5 Jouni Rämö          137-60   1½/4 150   2½  163    140-61    (1720)     8:1
     6 Arto Tengvall      203-6     1½/4  185   1½  197    202-7      (1286)     6:1
     7 Timo Aitta           179-22    2 /5  159   1½  169    178-23    (1454)     6:1
     8 Shike Han           180-1      1 /4   178   2    203    185-2      (1405)     4:1
     9 Tero Riskula        259-35   0 /4   209   0     259    259-36    ( 887)     8:1
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------


    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle

    Harjoituskisat 5.11.2006 tuloksia

    Meillä oli sunnuntaina 5.11.06 taas xiangqi harjoitukset. Osanottajamäärä ei ihan vastannut odotuksia mutta saimme pelatuksi ottelun ulkomaalaisia vastaan.
      Miettimisaikana oli 20min + 10sek/siirto (DGT-kellon asetus no 22) joten pelit eivät liene laskentaan kelpaavia.
      Nguyen Long on vietnamilainen mutta muut vastustajat olivat kiinalaisia (myös Michelle!). Heidän sukunimensä on mainittu ensin tuloksissa.

         1. kierros: (suomalaiset punaisilla)

      Stenman Olavi   - Yu Lei          0 - 1
      Törnqvist Mikko - Zhao Hanbo      1 - 0
      Walta Päivi     - Nguyem Long     0 - 1
      Riskula Tero    - Vuori Michelle  0 - 1

      1. kierroksen jälkeen Tero ja Michelle lähtivät mutta muut jatkoivat ja pelasivat täyden ottelun. Jokainen pelasi kaikkia vastustajia vastaan.

         2. kierros: (suomalaiset mustilla)

      Nguyem Long - Stenman    0 - 1
      Törnqvist   - Yu Lei     ½ - ½    
      Walta       - Zhao Hanbo 0 - 1

         3. kierros: (vuorovärein)

      Zhao Hanbo - Stenman    1 - 0 
      Törnqvist - Nguyem Long ½ - ½    
      Yu Lei - Walta          1 - 0

      Lopputuloksena siis tappio 7 - 3.
      Mikko Törnqvist (2/3) ja Yu Lei (2½/3) siis pelasivat häviöttömän ottelun!

      Yu Lei on tällä hetkellä töissä VTT:llä mutta hän palaa kiinaan jo joulukuussa joten meidän on syytä olla reippaita jos haluamme ehtiä vielä harjoittelemaan hänen kanssaan.

    -Timo Aitta

    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle

    Otaniemen avoimet 29.9.-1.10.2006 tuloksia

    One hour + 1 min/move  XQ-tournament. Leader: Timo Aitta.

    Name

    Result

    Rate

    Buh

    Plc

    JR

    OS

    TA

    JT

    SH

    AV

    MT

    SW

    TM

    TR

    Free

    Jouni Rämö

       4/5

     4

       4

     I

    O

    ½

    ½

    1

    1

    -

    1

    -

    -

    -

    -

    Olavi Stenman

       4*

       0

     II

    ½

     T

    -

    1

    -

    1

    -

    1

    -

    -

    -

    Timo Aitta

       3*

        -

    III

    ½

    -

    A

    -

    0

    1

    -

    -

    1

    -

    ½*

    Jukka Tuovinen

      

    13½

     4

    0

    0

    -

    N

    1

    -

    ½

    -

    -

    1

    -

    Shike Han 

      2 ½*a

     1

       11

     5

    0

    -

    1

    0

     I

    -

    -

    1a

    -

    -

    -

    Arto Vaara 

       2*

       10

     6

    -

    0

    0

    -

    -

    E

    1

    -

    ½

    -

    -

    Mikko Törnqvist

       2*

     

     7

    0

    -

    -

    ½

    -

    0

    M

    -

    1

    -

    -

    Shunyong Wang 

    1½/4*

     1

        -

     8

    -

    0

    -

    -

    0a

    -

    -

     I

    -

    1

    -

    Teemu Matvejeff

       1*

     ½

        8

     9

    -

    -

    0

    -

    -

    ½

    0

    -

    FI

    0

    -

    Tero Riskula 

       1/3

     1

        5

    10

    -

    -

    -

    0

    -

    -

    -

    0

    1

    N

    -

    * free Friday or free round =½ points, not for rating, a = adjourned =1-0 points, not for rating

    -----------------------------------------------

    Otaniemi Tournament 29.9.-1.10.2006
    ---------------------------------------
    Ingo ja niistä lasketut Elo pisteet:
    (Siegfried Huber)
    pl player                F-old      pts.   lev.  exp.  H      F-new    (*ELO)   coeff.
    -------------------------------------------------------------------------------
     1 Jouni Rämö          135-59   4 /5  174   4½  144    137-60    (1741)    3:1
     2 Olavi Stenman     176-35   3½/4  186   2½  149!   171-36    (1503)    4:1
     3 Timo Aitta            179-21   2½/4  189   2½  177    179-22    (1447)    4:1
     4 Jukka Tuovinen     177-33   2½/5  177   2½  177    177-34    (1461)    3:1
     5 Shike Han              ----       1 /3  164    -   180    180-1     (1440)   F1=H
     6 Arto Vaara           213-24   1½/4  191   1     203    211-25    (1223)    4:1
     7 Mikko Törnqvist    192-17   1½/4  190   2   203    194-18    (1342)    4:1
     8 Shunyong Wang       ----     1 /2  220    -    220    220(2)     ----    F1=H
     9 Teemu Matvejeff    228-4      ½/4   205   1   243    233-5     (1069)    2:1
    10 Tero Riskula        264-34    1 /3  221   0   237!   259-35    ( 887)    5:1
    -------------------------------------------------------------------------------

    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle

    25. EM-kisojen 17.9.2006 tuloksia

    JOUNI RÄMÖ EUROOPAN PARAS EI-AASIALAISSYNTYINEN HAARLEMISSA HOLLANNISSA JÄRJESTETYISSÄ KIINALAISEN SHAKIN EUROOPAN MESTARUUSKILPAILUISSA!

     Saamieni tietojen mukaan Järvenpääläinen Jouni Rämö (Kiisys ja Järkis) saavutti ainoana ei-aasialaissyntyisenä pelaajana tuloksen 4/7 voittaen näin kyseisen ryhmän Euroopan mestaruuden. Timo Aitan järjestämät valmennustilaisuudet eivät ole menneet hukkaan! Aikaisemmin Suomeen on tullut hopeaa vastaavassa ryhmässä.


     
    ONNITTELUT JOUNI RÄMÖLLE!

     Kilpailuissa oli mukana kaikkiaan 40 pelaajaa – aasialaissyntyiset mukaan luettuina. Kaikki pelasivat yhdessä ryhmässä. Tässä ryhmässä Jouni Rämö oli 14. Näin hänenn kokonaistuloksensa on erinomainen.

     Raimo Lindroos, 17.9.2006

     SUOMELTA ON KYSYTTY HALUKKUUTTA JÄRJESTÄÄ EUROOPAN JOUKKUEMESTARUUSKILPAILUT  KIINALAISESSA SHAKISSA VUONNA 2008.

     Olen Kiisysin puheenjohtajana ilmoittanut Euroopan kiinalaisen shakin liitolle EXF:lle suhtautuvani myönteisesti asiaan. Pelipaikkakuntana olisi joko Helsinki tai Järvenpää.

     Meidän on annettava varma vastaus Macaon MM-kilpailuihin 2007 mennessä. Silloin on ilmoitettava myös sponsorit. Kaikki sponsori-halukkuudet ja -vinkit ovat nyt tervetulleita!

     Raimo Lindroos, Ahokuja 2, 04430 Järvenpää, 050-3235025, Etunimi.Sukunimi@kolumbus.fi



    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle

    Järkiksen heinäturnaus 1.7.2006 tuloksia

    JOUNI RÄMÖ VOITTI JÄRKIKSEN HEINÄTURNAUKSEN 1.7.2006.

     Järvenpään Jampan nuorisotilassa pelattiin kiinalaista shakkia Heinäturnauksen merkeissä lauantaina. Huolimatta jalkapallon MM-kisoista, Puistobluesista ja muutamasta heinänuhasta saatiin viideltä paikkakunnalta koolle runsas ja edustava pelaajajoukko – mm. kolme Suomenmestaruuden voittanutta.

     Koska kyseessä oli yhden päivän turnaus, niin pelattiin viisi kierrosta ns. nopeata peliä eli puolen tunnin miettimisajoin. Turnauksen järjestäjänä toimi torstai-iltaisin samassa tilassa kokoontuva kiinalaisen shakin (Xiangqi) paikallinen kerho: Järvenpään kiinalainen shakki ry (Järkis).

     Tulokset

           1       Jouni Rämö            Järvenpää                  4½(5)

          2       Mikko Törnqvist      Espoo                        

          3       Arto Tengvall           Vantaa                        2½ *

          4       Jukka Tuovinen      Helsinki                     

          5       Seppo Rönkkö       Lapinjärvi                   2 *

          6       Raimo Lindroos     Järvenpää                  2 *

          7       Olavi Stenman        Helsinki                      2

          8       Arto Vaara              Järvenpää                  2 *

          9       Jorma Rossi           Järvenpää                  ½ *

    *  -merkityillä  on ½ pistettä vapaakierroksesta.

    Tasapistetapauksissa sijoitus on ratkaistu vastustajavertailulla.


    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle

    Otaniemi XQ turnaus 26.-28.5.2006

    miettimisajat 60 min – 60 min (+ 1 min/siirto)

     

          #       Players                                1    2    3    4    5    6    P

          1       Timo Aitta                           x    ½   ½   1    1    1    4(5)

          2       Jouni Rämö                        ½   x    0    1    1    1   

          3       Olavi Stenman                    ½   1    x    0    *     1    3

          4       Mikko Törnqvist                  0    0    1    x    1    1    3

          5       Arto Vaara                          0    0    *     0    x    1   

          6       Tero Riskula                       0    0    0    0    0    x    0

    *  Tätä peliä ei pelattu (26.5) molemmat saivat ½ pistettä    


    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle

    Vuoden 2005 tuloksia

    Avoin SM-kilpailu 5.-6.11.2005

    Shakkikoti
    Helsinki
    45 minuuttia + 30 sekuntia lisäaikaa/siirto



    1 2 3 4 5 6 7 Pist. Vert.
    1 Stenman Olavi x 1 1 - = 1 1 4,5
    2 Rämö Jouni 0 x 1 1 1 1 - 4
    3 Tengvall Arto 0 0 x 1 0 1 - 2 (3)
    4 Rönkkö Seppo - 0 0 x 1 1 - 2 (2,5)
    5 Tuovinen Jukka = 0 1 0 x 0 - 1,5
    6 Vaara Arto 0 0 0 0 1 x - 1
    7 Riskula Tero 0 - - - - - x 0

    Olavi Stenman voitti ensimmäisen Suomen mestaruutensa!


    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle

    Nopean xiangqin avoin suomenmestaruusturnaus 16.10.2005

    16.10.2005 
    Oulun Älypelifestivaali
    Kansainvälinen toimintakeskus Toppelius
    15 minuuttia + 15 sekuntia lisäaikaa/siirto




    1 2 3 4 5 Pist. KB Voitot Berger
    1 Shan Jingdong CHN +7 +6 +5 =2 +3 4,5 8 4 12,25
    2 Zhou Jiehan CHN +9 +3 +6 =1 +4 4,5 8 4 11,25
    3 Tolonen Jouni FIN +4 -2 +8 +9 -1 3 9,5
    4 Feng Xu CHN -3 +10 +9 +5 -2 3 7
    5 Zhao Zuomin CHN +10 +7 -1 -4 +9 3 6
    6 Huovinen Sauli FIN +8 -1 -2 -7 +10 2
    7 Shi Yue CHN -1 -5 +10 +6 -8 2
    8 Brendel Matthias HUN -6 -9 -3 +10 +7 2
    9 Fei Renhai CHN -2 +8 -4 -3 -5 1
    10 Riskula Tero FIN -5 -4 -7 -8 -6 0

    Vertailut: Keski-Buchholz (KB),Voitot,Berger

    Jingdong Shan voitti vertailulla nopean xiangqin suomenmestaruuden.


    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle

    Maailmanmestaruuskisat 31.7.-6.8.2005

    Pariisi, Ranska

    1 Lü Qin China 9
    2 Lei Kam Fun Macau
    3 Nguyen Vu Quan Vietnam 8

    Samassa ryhmässä ratkaistiin miesten (42 pelaajaa) mestaruus ja ei-kiinalaisten/ ei-vietnamilaisten (28 pelaajaa) mestaruus. 

    Ei-kiinalaisten/ ei-vietnamilaisten sarjassa 12 parasta palkittiin, joten  Jouni Rämö sijoittui jälleen palkinnoille!!




    Pist. Vert.
    1 KON Island Hong Kong 6.0  66.5
    2 Michael NÄGLER Germany 5.5 58.0
    3 Alain DEKKER UK 5.5 54.5
    4 SHOSHI Kazuharu Japan 5.0 65.0
    5 Joachim SCHMIDT-BRAUNS Germany 5.0 58.5
    6 Jörn TESSEN Germany 5.0 55.0
    7 Annuar BIN BAKRI Malaysia (West) 5.0 54.0
    8 Reinhard KNAB Germany 5.0 53.5
    9 YOKOYAMA Eiichi Japan 5.0 50.0
    10 Jouni RÄMÖ Finland 5.0 49.5
    11 Gert GREEUW Netherlands 4.5 60.0
    12 Bastian GOLLMAR Germany 4.5 46.5
    13 Jouni TOLONEN Finland 4.5 46.0
    ...



    24 Arto VAARA Finland 3.5 48.0

    Kisassa pelattiin digitaalikelloilla, jotka näyttivät ajan minuutin tarkkuudella. Niissä ei myöskään ollut  "lippua" eli ajan päättymistä osoittavaa mekanismia. Kun vielä käytetiin erikoista aikakontrollia (pelit aloitettiin 2:1 kellossa) päättyi moni peli yllättävään ajan loppumiseen.

    Suomalaisten tulokset peleittäin:

    10./48. Jouni Rämö 5/11
    7. Trenh A Sang Vietnam (7,5)  0
    33. Low Boon Ngee Malaysia West (5,5) 0
    65. Atlan Olivier France (3,5) 1
    36. Chen Fa Zuo United Kingdom (5,5) 0
    59. Wood Peter United Kingdom (4) 1
    62. Trombettoni Andrea Italy (3,5) 0
    58. Guberti Agostino Italy (4) 0
    67. Geremy Xavier France (3) 1
    60. Gregus Laslo Hungary (4) 1
    42. Schmidt Brauns J Germany (5) 0
    56. La Khan Hoa United Kingdom (4) 1

    Yhteensä:



    13./54. Jouni Tolonen 4,5/11
    67. Geremy Xavier France (3) 1
    42. Schmidt-Brauns J Germany (5) 0
    35. Fung Stephen Canada East (5,5)  0
    50. Lin Sen Rong Austria (5) 0
    23. Woo Wei Cheung France (6,5) 0
    59. Wood Peter United Kingdom (4) =
    39. Dekker Alain United Kingdom (5,5) 0
    68. Escoffier Luc France (3) 1
    53. Gollmar Bastian Germany (4,5) 0
    70. Sirci Gian Luca Italy (0,5) 1
    65. Atlan Olivier France (3,5) 1

    Yhteensä:

    4,5


    24./66. Arto Vaara 3,5/11
    60. Gregus Laslo Hungary (4) 1
    31. Gok U Long Macau (5,5)  0
    41. Yang Choun Myint Myanmar (5) 0
    33. Low Boon Ngee Malaysia West (5,5) 0
    58. GubertiAgostino Italy (4) 1
    42. Schmidt-Brauns J Germany (5) 0
    68. Escoffier Luc France (3) 1
    22. Lau Kei Cheong Canada West (6,5) 0
    49. Ng Yip Shing Canada Central (5) 0
    57. De Leeuw Arnout Netherlands (4) 0
    70. Sirci Gian Luca Italy (0,5) =

    Yhteensä:

    3,5


    Joukkuekilpailu

    Kahden vahvuusluvuiltaan parhaan pelaajan tulokset maittain laskettiin yhteen joukkuekilpailussa. Suomi ei ollut viimeinen!

    1 China 5 (1+4)
    2 Vietnam 10 (3+7)
    3 Taipei 16 (5+11)
    ...


    19 UK 92 (36+56)
    20 Canada Central 101 (49+52)
    21 Finland 102 (48+54)
    22 Japan 103  (40+63) 


    Naisten sarja

    Ensimmäistä kertaa Suomella oli naisten sarjassa edustaja. Päivi Walta pelasi hienosti sijoittuen yhdenneksitoista neljäntoista pelaajan joukossa! Valitettavasti naisilla ei vielä ollut ei-kiinalaisten/ ei-vietnamilaisten sarjaa.

    1 Guo Li Ping China 6/7
    2 Gao Yi Ping Taipei
    3 Huang Yu Ying Canada East 5
    ...


    11 Walta Päivi Finland


    Tulokset peleittäin:

    11. Päivi Walta 2,5/7
    8. Soh Ying Ying Singapore (3,5)  0
    6. Yin Anna USA West (4) 0
    14. Schmidt Lea Germany (0,5) 1
    10. Wu Cai Fang United Kingdom (3,5) =
    5. Ngo Lan Huong Vietnam (4,5) 0
    13. Mata Nicoleta Laura Italy (1) 1
    4. Chang Diana Hong Australia (4,5) 0

    Yhteensä:

    2,5

    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle

    Helsingin avoin mestaruus 29.1.2005

    Helsinki
    30+30 minuuttia




    1 2 3 4 5 Pist. Vert.
    1. Jukka Tuovinen FIN +6 +4 +3 -2 +7 4 15
    2. Jouni Rämö FIN +8 -3 +7 +1 +4 4 14
    3. Timo Aitta FIN +7 +2 -1 +5 -6 3 16
    4. Chen Xuefeng CHN +5 -1 +9 +8 -2 3 14
    5. Mikko Törnqvist FIN -4 +8 +6 -3 +X 3 11 5
    6. Pu Yan CHN -1 +9 -5 +X +3 3 11 4
    7. Tero Riskula FIN -3 +X -2 +9 -1 2 12
    8. Olavi Stenman FIN -2 -5 +X -4 +9 2 11
    9. Chen Charles CHN +X -6 -4 -7 -8 1

    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle

    Vuoden 2004 tuloksia

    Ensimmäinen joukkue-SM 20.11.2004

    20.11.2004
    Shakkikoti, Helsinki
    30+30 minuuttia

    Tulokset:
    1. pöydän tulos ensimmäisenä
    p=joukkueella punaiset 1. ja 3. pöydällä
    JP=joukkuepisteet
    PP=pelipisteet



    1 2 3 4 5 6 JP PP
    1. TKK  xxx p110  111  011 p101 p111 10 12
    2. Shakki-77  001   xxx  1=1 p011 p11= p101 8 10
    3. Järvenpää p000 p0=0   xxx  110  101  111 6 7,5
    4. SFCEA p100  100 p001   xxx  111 p111 4 9
    5. HelsinkiXQ  010  00= p010 p000   xxx  1=1 2 5
    6. Lapinjärvi  000  010 p000  000 p0=0   xxx 0 1,5

    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle

    Vuoden 2003 tuloksia

    Helsingin mestaruuskisat 2/2003


    half rated due to quickplay
       player                  F-old     Pts.  Niv. Exp.  H    F-new    (*ELO)   Wght.

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------

     1 Aitta Timo           192-11    5 /5  184   2   134!  182-12   (1426)    5:1

     2 Rämö Jouni           164-39    3½/5  179   3   159   163-40   (1559)    6:1

     3 Phan Cuong            ----     3 /5  195       185   185-1    (1405)   F1=H

     4 Stenman Olavi        199-17    3 /5  197   2½  187   197-18   (1321)    6:1

     5 Nguyen Tan            ----     2½/5  191       191   191-1    (1363)   F1=H

     6 Nguyen Tien Phuong   151-1     2 /5  184   4   194   165-2    (1545)    2:1

     7 Törnqvist Mikko      253-2     2 /5  221   1   231   246-3    ( 978)    2:1

     8 Vaara Arto           232-10    2 /5  213   1½  223   231-11   (1083)    6:1

     9 Rönkkö Seppo         173-17    1 /3  175   1½  191   175-18   (1475)   10:1

    10 Lindroos Raimo       184-52    1 /2  198   1½  198   185-53   (1405)   12:1

    11 Riskula Tero         262-23    0 /5  224    ½  274   264-24   ( 852)    6:1

    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle

    Avoimet SM-kisat 25.-26.10.2003

    (IV DongHai Cup)
    Oulun Älypelifestivaali   Kansainvälinen toimintakeskus Toppelius
    25.-26.10.2003     75 minuuttia + 30 sekuntia lisäaikaa/siirto




    1 2 3 Pist.
    1 Tolonen Jouni FIN +2 +3 +4 3
    2 Wang Lichen CHN -1 +4 +3 2
    3 Qu Yongxin CHN +4 -1 -2 1
    4 Zhang Lei CHN -3 -2 -1 0

    Kiinnitykset DongHai -pokaaliin: Jingdong Shan 2, Jouni Tolonen 2.

    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle

    Vuoden 2002 tuloksia

    Avoimet SM-kisat 19.-20.10.2002

    (III DongHai Cup)
    Oulun älypelifestivaali
    60 minuuttia + 30 sekuntia lisäaikaa/siirto




    1 2 3 4 5 Pist. Vert.
    1 Shan Jingdong CHN -3 +10 +5 +6 +4 4 12
    2 Rämö Jouni FIN +10 =6 +8 +4 =3 4 11
    3 Kemppainen Tuomo FIN +1 -4 +7 +9 =2 3,5
    4 Cao Defu CHN +5 +3 +6 -2 -1 3
    5 Juutilainen Ilmari FIN -44 +7 -1 +8 +9 3
    6 Tolonen Jouni FIN +9 =2 -4 -1 +7 2,5
    7 Huovinen Sauli FIN +8 -5 -3 +10 -6 2
    8 Zhao Zuomin CHN -7 +9 -2- -5 +10 2
    9 Chen Chen CHN -6 -8 +10 -3 -5 1
    10 Li Ang CHN -2 -1 -9 -7 -8 0

    Jingdong Shan voitti suomenmestaruuden ja sai toisen kiinnityksensä DongHai-pokaaliin.


    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle

    Vuoden 2001 tuloksia

    Tulokset vuosilta 1999-2001 Ari Luiron sivulta hänen luvallaan ja Raimo Lindroosin tarkistamina.

    VII Niandi Järvenpää 28.-29.12.2001

    -- Perjantai 28.12.2001 30+30 min.

     
    I   Antti Lehtinen    Tampere    4 /5 (14)

    II- Nguyen The Nhan   Järvenpää  4    (11;7)

    -III Raimo Lindroos   Järvenpää  4    (11;7)

    4-. Jouni Rämö        Järvenpää  2,5  (14;4)

    -5. Olavi Stenman     Helsinki   2,5  (14;4)

    6.  Juan Sanchez      Helsinki   1    (14)

    7.  Martti Luodonpää  Oulu       1    (11;1, voitti 8:n)

    8.  Antti Tahvanainen Helsinki   1    (11;1)

    -----------------------------------------------------------

    --- Perjantain pikapeli 5+5 min.

     
    I   Jouni Rämö         Järvenpää       4 /4

    II  Nguyen The Nhan    Järvenpää       3

    III Raimo Lindroos     Järvenpää       2

     4. Martti Luodonpää   Oulu            1

     5. Antti Tahvanainen  Helsinki        0

    -----------------------------------------------------------

    --- Lauantai 29.12.2001 30+30 min.

     
    I   Nguyen The Nhan    Järvenpää       4 /5    (14,5)

    II  Jukka Tuovinen     Helsinki        4       (13)

    III Antti Lehtinen     Tampere         3,5

     4. Jouni Rämö         Järvenpää       3

     5. Raimo Lindroos     Järvenpää       2,5     (13)

     6. Martti Luodonpää   Oulu            2,5     (10)

     7. Olavi Stenman      Helsinki        2       (15)

     8. Aarre Tiilikainen  Järvenpää       2       (10,5)

     9. Arto Vaara         Järvenpää       1

    10. Tero Riskula       Helsinki        0,5


    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle


    Oulun I Älypelifestivaalit 21.10.2001

    Kiinalaisen shakin turnaus 21.10.2001
    Oulu : Mind Sports Festival, October the 21th, 2001 (first time)
    Peliaika oli 15+15 min ja lisäksi 15 sekuntia jokaiseen siirtoon.

    I-II Jingdong Shan Kiina & Weidong Zhang Kiina 4.5 / 5
    III Zuomin Zhao Kiina 3.5
    IV-VI Xiaobin Liang Kiina 3 Defu Cao Kiina 3 Tuomo Kemppainen OSS 3
    VII-VIII Sauli Huovinen Sh- 77 2.5 Ilmari Juutilainen OSS 2.5
    IX-XI Janne Viirret Sh- 77 2 Henri Urpilainen Sh- 77 2 Martti Luodonpää OSS 2
    XII-XIII Dietmar Vinke OSS 1 Kapui Lau 1


    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle


    Järvenpään IX avoin mestaruus 11.-12.8.2001

    IX Järvenpää Championships 2001

    I Nguyen The Nhan 4 / 5 (14)
    II Jouni Rämö 4 (11)
    III Timo Aitta 4 (9)
    IV Jun Liu 3 (14;8), V Juan Sanchez 3 (14;7) VI Raimo Lindroos 2 (17),
    VII Jukka Tuovinen 2 (13), VIII Arto Vaara 2 (10),
    IX Aarre Tiilikainen 1 (10), X Tero Riskula 0


    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle


    II Avoin pitkän pelin SM 28.-29.4.2001

    II Donghai Cup (II Avoin pitkän pelin SM) (Tero Riskula), 28 - 29.4.2001

    Pelipaikka Helsinki ja peliaika Fischer 45 + 45 minuuttia + 30 sekuntia siirrolle.

     
    I Jouni Tolonen (väri / color)

    II Ari Luiro 4,5 / 5

    III-V Jukka Tuovinen & Olavi Stenman & Arto Vaara 2

    VI Timo Aitta 0


    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle


    Kevätturnaus 25.3.2001

    Spring Tournament, March the 25th, 2001

    Pelipaikka Myllytie 3 ja peliaika 30 + 30 minuuttia.

     I Ari Luiro 4,0 / 4
    II Raimo Lindroos 3,0
    III-V Aarre Tiilikainen, Arto Vaara ja Olavi Stenman 1,0

    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle


    Vuoden 2000 tuloksia

    VII Vanha vuosi eli Niandi-turnaus 28.12.2000

    VII Niandi tournament, Dec. 28, 2000

    Pelipaikka Myllytie 3 ja peliaika 30 + 30 minuuttia.

     I Lennart Alfredsson 4,0 / 5
    2 - 3. Antti Tahvanainen 3,5
    2 - 3. Juan Sanchez-Murtoinperä 3,5
    4. Jouni Rämö 3,0 5. Olavi Stenman 1,0 6. Per Kristensen 0,0

    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle


    Järvenpään VIII avoin mestaruus 19.-20.8.2000

    VIII Järvenpää Open

    Pelipaikka Myllytie 3 ja peliaika 1+1 tunti.

     I Jouni Rämö 3,5 / 5 (12,5)
    II Raimo Lindroos 3,5
    (11)
    III Timo Aitta 3,0
    (12)
    4. Olavi Stenman 3,0
    (11,5) 5. Jukka Tuovinen 2,5 6. Arto Vaara 1,5 7. Tero Riskula 0,5

    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle


    I Donghai cup (Avoimen pitkän pelin SM) 15.-16.4.2000

    Pelipaikka Oulun Lyseo, Kajaaninkatu 3, peliaika 45+45 minuuttia ynnä 30 sekuntia siirrosta.


    I Jingdong Shan 4,5 / 5
    II Ari Luiro 3,5
    (16,5)
    III Jouni Tolonen 3,5
    (12,5)
    4. Lü Xiangdong 3,0
    (11,0) 5. Jouni Rämö 3,0 (8,5) 6. Raimo Lindroos 2,5 (9,0) 7. Ta Hoang Tin 2,5 (8,0) 8. Nguyen The Nhan 1,5 (13,0) 9. Haifeng Wang 1,5 (12,0) 10. Miika Kuha 1,5 (11,5) 11. Tero Riskula 0,5

    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle


    3D-nappuloitten turnaus 19.3.2000

    Tournament with 3D-pieces
    Pelipaikka Myllytie 3, Järvenpää klo 12-17, peliaika 30+30 minuuttia.

    I Nguyen The Nhan 5 / 5
    II Ari Luiro 4
    III Raimo Lindroos 2,5
    4.
    Jouni Rämö 2 (vertailu 12,5) 5. Olavi Stenman 2 (11,5; Helsinki) 6. Arto Tengvall 1,5 (Oitti) 7. Arto Vaara 0,5

    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle


    Suomen mestaruus (nopea peli) 30.1.2000

    VIII Finnish Championship in 2000

    1

    2

    3

    4

    5

    6

    Yhteensä

    1. Ari Luiro

    X

    1

    1

    1

    1

    1

    5

    2. Nguyen The Nhan

    0

    X

    1

    1

    ½

    1

    3,5

    3. Jouni Tolonen

    0

    0

    X

    0

    1

    1

    2

    4. Raimo Lindroos

    0

    0

    1

    X

    1

    0

    2

    5. Seppo Rönkkö

    0

    ½

    0

    0

    X

    1

    1,5

    6. Jouni Rämö

    0

    0

    0

    1

    0

    X

    1

    Peliaika 30 + 30 minuuttia, pelipaikka kahvila Annelund, kirkonkylä, Lapinjärvi.


    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle


    V Helsingin mestaruus 29.1.2000

    Peliaika 30+30 minuuttia, pelipaikka Tulppatie 12, Six Oy, Helsinki. I = vapaakierrospiste.

    V Helsinki Ch. in 2000

    1

    2

    3

    4

    5

    6

    7

    8

    9

    10

    11

    Yhteensä

    1. Ari Luiro

    X

    1

    1

    -

    1

    -

    -

    -

    -

    1

    1

    5 / 5

    2. Nguyen The Nhan

    0

    X

    1

    1

    -

    1

    1

    -

    -

    -

    -

    4

    3. Jouni Tolonen

    0

    0

    X

    -

    -

    -

    1

    1

    1

    -

    -

    3 (15)

    4. Raimo Lindroos

    -

    0

    -

    X

    1

    -

    0

    1

    1

    -

    -

    3 (14)

    5. Olavi Stenman

    0

    -

    -

    0

    X

    1

    -

    -

    1

    -

    -

    2 + I (13)

    6. Arto Tengvall

    -

    0

    -

    -

    0

    X

    1

    1

    -

    -

    1

    3 (12)

    7. Timo Aitta

    -

    0

    0

    1

    -

    0

    X

    -

    -

    1

    -

    2 (15)

    8. Jukka Tuovinen

    -

    -

    0

    0

    -

    0

    -

    X

    -

    -

    1

    1 + I (12)

    9. Jouni Rämö

    -

    -

    0

    0

    0

    -

    -

    -

    X

    1

    -

    1 + I (11)

    10. Tero Riskula

    0

    -

    -

    -

    -

    -

    0

    -

    0

    X

    1

    1 + I (10)

    11. Lasse Holmström

    0

    -

    -

    -

    -

    0

    -

    0

    -

    0

    X

    0 + I


    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle


    Vuoden 1999 tuloksia

    VI Vanha vuosi eli Niandi-turnaus 28.12.1999

    VI NIANDI tournament

    Dec. 28, 1999  Myllytie 3, Järvenpää

     I Nguyen The Nhan 4,5 / 5
    II Yan An Qing 3,5
    III Jukka Tuovinen 3
    4.
    Raimo Lindroos 2,5
    5. Olavi Stenman 2 (vertailu 11,5)
    6. Arto Tengvall 2 (11)
    7. Antti Tahvanainen 2 (10)
    8. Jouni Rämö 0,5


    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle


    VII Järvenpään mestaruus 14.-15.8.1999

    VII Järvenpää Ch. in 1999

    1

    2

    3

    4

    5

    6

    7

    8

    9

    10

    Yhteensä

    1. Ari Luiro

    X

    ½

    1

    1

    -

    -

    1

    -

    -

    1

    4½ / 5

    2. Jouni Tolonen

    ½

    X

    ½

    1

    1

    -

    1

    -

    -

    -

    4

    3. Jukka Tuovinen

    0

    ½

    X

    -

    -

    1

    -

    1

    1

    -

    4. Nguyen The Nhan

    0

    0

    -

    X

    1

    1

    -

    1

    -

    -

    3 (15,5)

    5. Raimo Lindroos

    -

    0

    -

    0

    X

    1

    1

    1

    -

    -

    3 (13,5)

    6. Jouni Rämö

    -

    -

    0

    0

    0

    X

    -

    -

    1

    1

    2

    7. Ismo Kaarne

    0

    0

    -

    -

    0

    -

    X

    -

    1

    1 w

    2

    8. Olavi Stenman

    -

    -

    0

    0

    0

    -

    -

    X

    1

    1 w

    2

    9. Antti Tahvanainen

    -

    -

    0

    -

    -

    0

    0

    0

    X

    1 w

    1

    10. Tero Riskula

    0

    -

    -

    -

    -

    0

    0 w

    0 w

    0 w

    X

    0


    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle

    VII Avoin SM-turnaus 31.1.1999

    Kello 11-18, 30+30
    VII Finnish Championship in 1999

    Pelipaikka Lapinjärven Kimonkylän Taidekoti (550 taulua 280 taiteilijalta!)

    I Nguyen The Nhan 5 / 5
    II Raimo Lindroos 3
    III Ari Luiro 2,5
    4.
    Jouni Tolonen 2,5
    5. Jukka Tuovinen 1,5
    6. Seppo Rönkkö 1



    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle


    Vuoden 1998 tuloksia


    Vuoden 1997 tuloksia


    Vuoden 1996 tuloksia

    Avoimet SM-kisat 1996

    21.1.1996
    Lapinjärvi, kotiseututalo Kycklings
    30+30 minuuttia



    1 2 3 4 5 Pist Vert
    1. Jouni Tolonen +7 +6 +5 +3 -2 4 17
    2. Seppo Rönkkö +8 +14 -3 +5 +1 4 15
    3. Nguyen The Nhan +15 +9 +2 -1 +6 4 14
    4. Raimo Lindroos +10 -5 +8 +7 +9 4 13
    5. Jouni Rämö +12 +4 -1 -2 +10 3
    6. Jukka Tuovinen +13 -1 +10 +9 -3 3
    7. Henri Roos -1 +13 +14 -4 +11 3
    8. Hannu Oikarinen -2 +11 -4 +12 +15 3
    9. Ville Tiilikainen +11 -3 +12 -6 -4 2
    10. Tero Riskula -4 +15 -6 +14 -5 2
    11. Jörgen Illman -9 -8 +X +13 -7 2
    12. Miika Forsström -5 +X -9 -8 +14 2
    13. Kalevi Roos -6 -7 +15 -11 +X 2
    14. Tuomas Salo +X -2 -7 -10 -12 1
    15. Marita Forsström -3 -10 -13 +X -8 1

    Takaisin alkuun   Takaisin pääsivulle


    Vuoden 1995 tuloksia
    Vuoden 1994 tuloksia

    Etusivu

    Tapahtumakalenteri

    Ilmoittaudu peleihin

    Ilmoittaudu nettipeleihin

    Tuloksia

    Rankingit

    Avausprujuja